Komentarz PLN: Złoty najmocniejszy do euro od połowy marca

foto: flickr, zasoby NBP

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.

Początek nowego tygodnia przyniósł powiew optymizmu na rynkach, związany z ponownym otwieraniem globalnych gospodarek. W Europie trwa luzowanie obostrzeń (także w Niemczech oraz UK), co sprzyja grze pod odbicie wskaźników makro. Z drugiej jednak relatywnie mało miejsca poświęcane jest trwającemu konfliktowi na linii USA-Chiny, domyślnie dotyczące nowych reguł bezpieczeństwa w HK. Jest to oczywiście jedynie pretekst, niemniej szereg sugestii i propozycji z obydwu stron każe nieco inaczej patrzeć na ostatnie opinie z chińskiego MSZ, który określił tą sytuację mianem „nowej, zimnej wojny”. Niemniej wydaje się, iż globalny optymizm związany z „odmrażaniem” zdaje się przeważać. Lepsze nastroje na rynkach wspierają PLN, który jest najmocniejszy wobec euro od 18 marca br. Wybicie dołem widoczne jest na większości par x/PLN. Co ciekawe brak jest tej skali impulsów na pozostałych składowych koszyka CEE.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. stopy bezrobocia za kwiecień (oczek. 5,7%). Ponadto GUS poda informacje w ramach monitoringu rynku pracy – za I kw. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się decyzji dot. stóp procentowych na Węgrzech oraz wskazaniom z amerykańskiego rynku pracy (sprzedaż nowych domów).

Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN obserwujemy wybicie dołem z ostatnich konsolidacji na x/PLN, co wspiera dynamikę aprecjacji PLN. W ujęciu makro trudno wskazać wyraźne powody dla takiego ruchu, niemniej EUR/PLN testuje już 4,49 PLN wobec 4,57 PLN notowanych w ubiegłym tygodniu.

USD

eur

gbp

chf

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.