Komentarz PLN: PLN nieco mocniejszy w ramach konsolidacji, PMI w kalendarzu

foto: flickr, zasoby NBP

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie konsolidacji na eurodolarze oraz ograniczone ruchy na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4408 PLN za euro, 3,9588 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1798 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8929 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,363% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX charakteryzowały się wyhamowaniem wzrostu EUR/USD i powrotem do okolic 1,12 USD. W przypadku PLN obserwowaliśmy lekkie umocnienie wobec euro. Część rynku tłumaczy to potencjalnie dużą transakcją Gazprom-PGNiG, jednak wedle dostępnych informacji przelane zostały dolary (1,5 mld USD). Ciekawym elementem sesji był również wstępny odczyt inflacyjny za czerwiec, który wyniósł 3,3% wobec oczekiwanych 2,8%. Podsyca to spekulacje detalistów dot. podbicia inflacji, tymczasem ekonomiści sugerują potencjalne wyhamowanie wskaźnika w kolejnych kwartałach. Złoty kontynuuje konsolidację blisko 4,44 PLN za euro. Dodatkowo weszliśmy w okres letnio-wakacyjny który zwyczajowo charakteryzuje się niższą aktywnością na rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wskazanie przemysłowego indeksu PMI dla Polski za czerwiec. Rynek oczekuje podbicia wskaźnika do 46,5 pkt. (a więc w dalszym ciągu poniżej 50 pkt.) wobec 40,6 pkt. uprzednio. Również na szerokim rynku będzie to dzień spod znaku finalnych odczytów europejskich PMI oraz ISM dla USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN schodzi nieco niżej, jednak jest to ruch w ramach ostatniej konsolidacji. Najpewniej do czasu wygenerowania mocniejszego sygnału na eurodolarze pozostaniemy w ograniczonym zakresie wahań na PLN.

USD

eur

chf

gbp

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.