Komentarz PLN: PLN bez większych zmian

foto: flickr, zasoby NBP

Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4852 PLN za euro, 3,8092 PLN wobec dolara, 4,1599 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9329 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wyniosły 1,317% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach były relatywnie udane – główne indeksy akcyjne pięły się na północ, a eurodolar ponownie kwotowany jest blisko 1,18 USD. Poprawa nastrojów ma związek z wznowieniem rozmów w amerykańskich Senacie dot. pakietu stymulacyjnego. Z punktu widzenia PLN wydarzenia ostatnich godzin powinny sprzyjać lekkiemu podbiciu – w praktyce jednak wydaje się, iż aktywność na rynku złotego jest obecnie ograniczona. Brak jest również istotniejszych reakcji na rozwój sytuacji pandemicznej w Polsce (która docelowo rzutować będzie również na perspektywy makro). Stan wyjątkowy wprowadzony został m.in. w Czechach, a sama CZK jest ostatnio wyraźnie słabsza niż PLN. GPW „rozgrywa” już wzrost zachorowań, niemniej kurs FX pozostaje jak dotąd bez większej reakcji.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP przeprowadzi emisję bonów oraz otrzymamy minutes z ostatniego posiedzenia RPP.

Z rynkowego punktu widzenia końcówka tygodnia zapowiada się z inicjatywą po stronie popytu. W praktyce jednak PLN pozostaje w sferze niskiej aktywności i zmienności z potencjalnym ryzykiem osłabienia wynikającego z rozwoju sytuacji pandemicznej.

USD

eur

 

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.