Komentarz PLN: PLN w konsolidacji, produkcja przemysłowa w kalendarzu

Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie zarówno eurodolara jak i PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4466 PLN za euro, 3,9646 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9643 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9256 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,419% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach nie przyniosły istotniejszych zmian na wycenach głównych aktywów. Konsolidacja na głównych indeksach akcyjnych sugeruje awersję inwestorów do zajmowania nowych pozycji. Globalnie narastają obawy o drugą falę zachorowań COVID19 – o ryzyku tym przypomniały wydarzenia w Pekinie. Trudno jednak mówić o znaczących transferach w kierunku tzw. safe havens z tego tytułu – nieznacznie umacnia się amerykański dolar, jednak zbyt mało aby realnie wpływać na nastroje wokół EM. W konsekwencji na PLN obserwujemy ruchy konsolidacyjne. Minutes RPP, opublikowane wczoraj, nie przyniosły większych zaskoczeń. Rada obawia się spadku inflacji, poniżej celu, oraz potencjalnie sygnalizuje wstrzymanie się z dalszymi ruchami do 2021r.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy pakiet danych makro z krajowej gospodarki. W zakresie produkcji przemysłowej rynek spodziewa się odczytu na poziomie -16,8% r/r. W przypadku PPI prognozowany jest spadek o 1,5% r/r. Ponadto NBP wyemituje dziś bony pieniężne. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzec się rozpoczynającemu się szczytowi EU – szczególnie w świetle ostatnich spekulacji czy uda się przeforsować ambitny program wsparcia ze strony EBC/KE.

Z rynkowego punktu widzenia PLN kontynuuje ruchy konsolidacyjne. EUR/PLN pozostaje w ramach 4,45-4,38 PLN. Najbliżej wybicia w górę zdaje się być USD/PLN z pełnym oporem na 4 PLN.

chf

eur

gbp

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.