Komentarz giełdowy: Echo weekendowych wydarzeń na froncie wojennym

W dniu dzisiejszym giełda odreagowuje wydarzenia, które miały miejsce na froncie wojny ukraińsko – rosyjskiej w weekend oraz w poniedziałek rano. WIG20 odnotowuje spadki, indeksami tracącymi dzisiaj najwięcej są WIG-Ukraina i WIG-Energia, które tracą ponad 3%. Jest to reakcja na rosyjski atak rakietowy na centrum Kijowa, do którego doszło w poniedziałek rano. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej osiem osób a 24 odniosło rany. Do kolejnych ataków doszło na terenie Zaporoża, Lwowa, Tarnopola oraz miast w obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim. Z drugiej strony wzrost niepewności związany z nasileniem się działań wojennych w Ukrainie i wysadzeniem w trakcie weekendu Mostu Krymskiego sprzyjał notowaniom spółek z branży obronnej, w tym walorom polskich spółek Lubawa oraz Protektor, które odnotowały wzrosty w wysokości ponad odpowiednio 14% i 20 %.

W dniu dzisiejszym miał również miejsce debiut na „Małej Giełdzie” New Connect spółki gamingowej Longterm Games. O godzinie 17:04 wartość obrotu wyniosła 624,12 tys. PLN, natomiast wartość akcji spadła o 30,22% do ceny 16,05 PLN.

Kolejna interesująca informacja dnia dzisiejszego w zakresie ekonomii przybyła do nas ze Szwecji. Ben Bernanke, szef Fedu w latach 2006-2014, jeden z pierwszych bankierów na świecie stosujących niekonwencjonalną politykę monetarną w postaci skupu aktywów został ogłoszony wraz z Douglasem W. Diamondem oraz Phillipem H. Dybvigiem zdobywcą Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Ekonomiści w swoich badaniach koncentrowali się wokół zagadnienia odporności sektora bankowego na kryzysy oraz wpływu upadków banków na eskalację skutków kryzysów finansowych.

Ciekawe dane dotarły do nas również zza oceanu.Prezes chicagowskiego Fed, Charles L. Evans wskazał, że Rezerwa Federalna może 'stosunkowo szybko’ obniżyć inflację bez gwałtownego wzrostu bezrobotnych i recesji mimo podwyżek stóp.Obecne prognozy Fedu zakładają wzrost bezrobocia do 4,4% pod koniec przyszłego roku, z poziomu 3,5% we wrześniu tego roku. Rynek zakłada kolejną podwyżkę o 75 pb, 1 listopada tego roku.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.