Raport z amerykańskiego rynku pracy zawiódł oczekiwania rynku. Dolar słabnie także na skutek nasilającego się konfliktu handlowego między USA a Chinami. W środę zakończy się posiedzenie RPP, w czwartek poznamy finalny odczyt marcowej inflacji oraz opublikowane zostaną protokoły ze spotkań Fed i EBC.
Weekend i początek nowego tygodnia nie dostarczyły żadnych istotniejszych wiadomości, więc handel złotym przebiega w dość spokojnej atmosferze. Kursy franka oraz euro utrzymują się w wąskiej konsolidacji, nieco bardziej dynamicznie poruszają się natomiast notowania dolara oraz funta, zmierzając odpowiednio na południe i na północ. Jeśli chodzi o kalendarz makroekonomiczny, to emocje zaczną się dopiero w środę, kiedy wzrośnie aktywność instytucji centralnych. Na pierwszy ogień trafi zakończenie posiedzenia RPP połączone z konferencją prasową. Jest wielce interesujące, czy po znacznie niższym od oczekiwań wstępnym odczycie marcowej inflacji, Rada uderzy w jeszcze bardziej gołębie tony i być może dotychczas pojedynczy głos za potrzebą obniżki stóp procentowych przybierze na sile. W czwartek natomiast poznamy finalny odczyt dynamiki cen konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu, a w piątek wskaźnik inflacji bazowej. Ponadto, tydzień na krajowym rynku zakończy rewizja ratingu Polski przez agencję S&P, po której jednak nie oczekuje się żadnych niespodzianek.
Na szerokim rynku na tapecie wciąż pozostaje wojna handlowa i postępująca wymiana uprzejmości między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Nowy tydzień D. Trump rozpoczął od wpisu na temat dysproporcji w opodatkowaniu handlu samochodami. Na razie przywódcy obu państw toczą jedynie walkę na słowa, ale inwestorzy reagują na te doniesienia przeceną dolara. Amerykańska waluta osłabiła się również w piątek po publikacji fatalnego odczytu tzw. payrolls’ów. W marcu w sektorach pozarolniczych w USA utworzono blisko 100 tys. nowych miejsc pracy mniej niż oczekiwano. Nie spadło również bezrobocie, którego się spodziewano i tylko płaca godzinowa spełniła prognozy. Do tego trzeba dodać jeszcze dość zachowawcze wystąpienie prezesa Fed, J. Powell’a, który podkreślił korzyści wolniejszego tempa zwyżek kosztu pieniądza, które redukuje ryzyko „nieprzewidywalnych ciosów dla gospodarki”. Choć uśrednione dane z rynku pracy za okres od początku 2018r. prezentują się nadal przyzwoicie, to szanse na 4 podwyżki stóp procentowych zmniejszają się.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:45):
CHF/PLN – 3,5512 / 3,5812
EUR/PLN – 4,1793 / 4,2095
USD/PLN – 3,3908 / 3,4227
GBP/PLN – 4,7943 / 4,8405
EUR/USD – 1,2252 / 1,2344
Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
10. kwietnia:
9:00 Czechy Inflacja
9:00 Węgry Inflacja
Michał Sikora – Dealer walutowy inkantor.pl.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis