Euro czeka na sygnał z EBC dot. podwyżek stóp

foto: flickr

Data: 09.06.2022

Autorzy: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Itsaso Apezteguia – analitycy Ebury

Euro czeka na sygnał z EBC dot. podwyżek stóp

 

Spodziewamy się, że Europejski Bank Centralny potwierdzi na zebraniu 9.06 jastrzębi zwrot i zasygnalizuje, że w drugiej połowie 2022 r. strefę euro najprawdopodobniej czekają agresywne podwyżki stóp. Reakcja kursu EUR/USD i USD/PLN powinna zależeć od tego, jak silny będzie to sygnał.

 

Od jakiegoś czasu zwracamy uwagę, że EBC znacznie odstaje od innych banków centralnych pod względem podnoszenia stóp procentowych w trwającym globalnie cyklu zacieśniania i że obecna polityka banku nie jest dostosowana do realiów gospodarczych. Ostatnim dowodem na to jest raport o inflacji w strefie euro w maju, który pokazał rekordową dynamikę cen na poziomie 8,1%. Presja inflacyjna nabudowuje się, a ostatnie dane dotyczące aktywności gospodarczej utrzymują dość wysoko – sprawia to, że uczestnicy rynku raczej nie mają wątpliwości, że latem nadejdą podwyżki stóp.

 

Podwyżka w lipcu byłaby zgodna z planem

 

Bank zobowiązał się do zakończenia skupu aktywów przed podwyżkami stóp procentowych, zatem na zebraniu w tym tygodniu nie jest spodziewane ich podniesienie – my również uważamy to za wysoce nieprawdopodobne.

 

Prezeska EBC Christine Lagarde potwierdziła jednak w maju, że na wzrosty stóp nadchodzi pora – EBC „prawdopodobnie będzie mógł wyjść ze środowiska ujemnych stóp przed końcem III kwartału”. Kilku innych decydentów wypowiadało się podobnie jastrzębio. Naszym zdaniem oznacza to, że EBC ogłosi formalne zakończenie programu skupu aktywów (APP) 1.07 i tym samym utoruje drogę do pierwszej od ponad dekady podwyżki stóp podczas zebrania Rady Prezesów 21.07.

 

Obecnie rynki wyceniają w pełni podwyżkę stopy depozytowej o 25 pb. w przyszłym miesiącu, widzą też pewną – dość ograniczoną – szansę na większą podwyżkę. Podwyżki o co najmniej ćwierć punktu procentowego na zebraniach w lipcu i wrześniu stanowią minimum do wyjścia z ujemnych stóp procentowych przed końcem III kwartału.

 

Szansa na pozytywny sygnał dla euro

 

Podejrzewamy, że większość członków Rady Prezesów będzie wspierać mały wzrost stóp na początek, a jednocześnie uważamy, że decydenci będą otwarci na dyskusję o podwyżkach o 50 pb. na późniejszych posiedzeniach. Wskazanie w czwartek 9.06 przez EBC, że w drugiej połowie roku możliwe są większe ruchy, byłoby wyraźnym pozytywnym sygnałem dla euro, wspierającym wzrost pary EUR/USD i spadek USD/PLN.

 

Jeśli Lagarde nie wykluczy ruchu o 50 pb. w lipcu, prawdopodobnie w czwartek euro otrzyma wsparcie, gdy cała krzywa wzrośnie, obrazując rosnące oczekiwania rynku wobec podwyżek. Bardziej ostrożne podejście do stóp procentowych, które mogłoby ponownie wzbudzić obawy dotyczące perspektyw wzrostu i ryzyka recesji, byłoby odebrane jako negatywne dla waluty.

 

Ostatecznie uważamy, że istnieje przestrzeń, by EBC przekroczył oczekiwania rynkowe w tym roku, co jest naszym zdaniem korzystne dla euro. Niemniej warto wspomnieć, że luka między oczekiwaniami rynku i naszymi zmniejszyła się w ostatnich tygodniach i kontrakty swap wyceniają ok. 130 pb. podwyżek do końca roku wobec 50 pb. na początku kwietnia.

 

Jak zmienią się prognozy inflacji?

 

Poza komentarzami dotyczącymi stóp procentowych rynek będzie uważnie przyglądać się również zrewidowanym projekcjom makroekonomicznym, które mogą w czwartek wpłynąć na euro. Wskaźniki inflacji w strefie euro w ostatnich miesiącach zaskakiwały w górę, więc prawdopodobna jest kolejna rewizja w górę prognozy inflacji w tym roku. Wzrost miary bazowej do 3,8% w maju wskazuje, że presja cenowa się rozszerza, a wyższe ceny surowców i słabsze euro od czasu ostatniej prognozy w marcu również wspierają inflację. Spodziewamy się, że średnia projekcji inflacji HICP zostanie zrewidowana z 5,1% do ponad 6% w 2022 r. i być może lekko w górę na lata 2023–2024.

 

Nasiliły się również ryzyka dla wzrostu gospodarczego, do których należą w szczególności gwałtowny wzrost cen w strefie euro i zakłócenia dostaw energii z Rosji. Podkreślamy jednak, że wskaźniki ekonomiczne utrzymywały się na stosunkowo dobrym poziomie, co sugeruje, że obawy dotyczące recesji w strefie euro w dalszej części roku są przesadzone. Spodziewamy się, że zostanie to odzwierciedlone w nieco mniejszej, niż zakłada obecnie większość ekonomistów, korekcie w dół prognoz wzrostu na 2022 i 2023 r. Niemniej niezbyt imponujące osiągnięcia EBC w zakresie prognoz oznaczają, że reakcja rynków na nie prawdopodobnie będzie ograniczona.

 

 

Decyzja w sprawie polityki EBC zostanie ogłoszona w czwartek o godz. 13:45, a konferencja prasowa rozpocznie się o 14:30.

 

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Ebury Partners Belgium NV / SA jest autoryzowaną i regulowaną przez Narodowy Bank Belgii instytucją płatniczą na mocy

ustawy z dnia 11 marca 2018 r., zarejestrowaną w Crossroads Bank for Enterprises pod numerem 0681.746.187.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.