Dla bezpieczeństwa chcemy przenosić produkcję do Polski, ale tego nie robimy

foto: kghm

Zła jest sytuacja inwestycji prywatnych. Najnowszy raport NBP o inflacji ujawnia, że firmy nie zamierzają inwestować przez najbliższe dwa i pół roku. Chcielibyśmy przenosić produkcję do Polski, ale tego nie robimy.

Negatywny wpływ regresu w inwestycjach na gospodarkę będzie duży. Silny spadek inwestycji prywatnych, które do końca projekcji pozostają na głębokim minusie, w porównaniu z 2019 r. skłonił bank centralny do obniżenia prognozy PKB (do spadku o 5,4 proc. w br).

Inwestycje publiczne prawdopodobnie nie spadną w tym roku. Będą rosnąć, ale nieznacznie. Dlatego inwestycje ogółem mogą obniżyć się w 2020 r. do poziomu – 12 proc. Ich spadek w II kw. oceniany jest przez analityków na ponad – 10 proc., a najgorszy będzie ostatni kwartał br.

– Musimy zastanawiać się, jak przejść przez kryzys gospodarczy w jak najbardziej łagodny sposób – mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju, organizatora konferencji gospodarczej, która odbędzie się 24-25 sierpnia br. – Jak dotąd polski kapitał jest tym, co uchroniło gospodarkę przed jeszcze większymi kłopotami, a stało się to dzięki subwencją z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jeżeli chcemy przenosić produkcję do Polski, obawiając się o konsekwencje zrywania łańcucha dostaw, jak to się stało z powodu pandemii koronawirusa, to wydatki na inwestycje są niezbędne.

– Takie przenoszenie produkcji musi wiązać się z inwestycjami, ale powinniśmy na nie się zdecydować, nawet jeżeli będzie to związane podnoszeniem kosztów pracy o 10-15 proc. – komentuje A.Michalak.

III Forum Wizja Rozwoju – największa konferencja gospodarcza północnej Polski odbędzie się 24-25 sierpnia 2020 w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.