Co zwycięży: chciwość, czy strach?

Photo by Expect Best from Pexels

Dolar jest w piątek nieco słabszy kontynuując korektę zapoczątkowaną wczoraj wieczorem po decyzji FED, który podjął nadzwyczajne środki decydując się na przeprowadzenie operacji repo w wysokości (uwaga!) 500 mld USD i rozszerzeniu zestawu możliwych instrumentów pod tego typu transakcje. Dzisiaj w system finansowy wpompowane ma być dwa razy więcej pieniędzy – 1 bln USD w dwóch operacjach repo po 500 mld USD  na okres jednego i trzech miesięcy. Zapowiedziano, że te operacje będą powtarzane co tydzień, dodatkowo Rezerwa Federalna jest gotowa przeprowadzać codzienne operacje repo overnight o wartości minimum 175 mld USD, oraz dwa razy w tygodniu transakcje repo na 14 dni o wartości minimum 45 mld USD.

Mamy, zatem zapowiedź potężnego, niespotykanego zastrzyku gotówki, który w normalnych warunkach doprowadziłby do powrotu hossy na rynki , ale sytuacja nie jest jednoznaczna.  Nikt nie jest w stanie określić, kiedy wypadnie szczyt pandemii COVID-19 w Europie i USA, a nie brak głosów, że jedyną strategią pozostaje teraz maksymalne „opóźnianie” jej przebiegu. A to może oznaczać, że swoiste zamrożenie społecznego i gospodarczego obiegu potrwa miesiące, a sensownej recepty na ograniczenie negatywnych skutków nie ma – ani po stronie polityki monetarnej, ani fiskalnej.

Trudno ocenić, co stanie się na rynkach w najbliższych tygodniach. Niemniej w krótkim okresie zapowiedź gigantycznej interwencji FED  może uspokoić nastroje na giełdach (co widzimy dzisiaj) i przedłużyć korektę wczorajszej dynamicznej zwyżki dolara, która była napędzana totalnym strachem na rynkach, likwidacją wszelkich ryzykownych pozycji i powrotem kapitałów „do macierzy”. O tym jak duże były to emocje świadczy zachowanie się USDJPY, który wczoraj przez chwilę podbił w okolice 106,00 (to dolar, a nie jen, był pożądanym aktywem). Dzisiaj JPY jest ponownie słaby, ale globalne nastroje są już inne (czyli mamy tradycyjny schemat).

Słabszy dolar widoczny jest na wielu układach. EURUSD powrócił ponad 1,12 po silnej przecenie z wczoraj, kiedy to inwestorzy sceptycznie podeszli do zapowiedzi działań EBC (brak cięcia stóp, zamiast za to zwiększenie skali QE, oraz kolejny program tanich pożyczek TLTRO-III). Odbicie widać też na GBPUSD, ale wczorajszy handel doprowadził do połamania istotnych technicznych wsparć. Koronawirus przynosi też pozytywne informacje w postaci zawieszenia procesu negocjacji nowej umowy handlowej z UE po Brexicie, co być może będzie argumentem za wydłużeniem tzw. okresu przejściowego. Tyle, czy to ma teraz jakieś znaczenie?

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.