PGNiG opublikowało szacunki wyników II kwartału

foto: pgnig.pl

W czwartek ponownie krajowy rynek, a przede wszystkim segment największych, najbardziej płynnych spółek, zaliczył imponującą zwyżkę. WIG20 wzbił się powyżej 2300 punktów po raz pierwszy od maja, a stopa zwrotu z indeksu od początku miesiąca wynosi już prawie 8%. Tak solidnemu odbiciu sprzyjają, oprócz szeregu pozytywnych zaskoczeń wynikowych ze strony spółek, także m.in. brak wyraźniejszej aprecjacji dolara w ostatnich tygodniach (kwestia ważąca całemu koszykowi EM) czy ucichnięcie tematu wojen handlowych po „wymianie ciosów” między Stanami Zjednoczonymi a Chinami z początku lipca (cła na produkty o wartości 34 mld USD). Na Wall Street wczorajsza sesja z niewielkim spadkiem S&P500 i mocniejszym Nasdaq Composite, a niechlubną gwiazdą sesji okazał się Facebook, ze spadkiem rzędu 19%, co oznacza największy dzienny ubytek w kapitalizacji spółki na amerykańskiej giełdzie w historii (m.in. z uwagi na zapowiedziane wyhamowanie wzrostowej dynamiki przychodów w kolejnych okresach, co przyczyniło się do masowej redukcji wycen inwestorów instytucjonalnych – przykładowo, Morgan Stanley ściął cenę docelową dla spółki o 14%).

Pod koniec wczorajszej sesji PGNiG opublikowało szacunki wyników II kw. br. (skonsolidowane przychody +6,6% rdr, poniżej konsensusu PAP o 7%; EBITDA +15,6% rdr, powyżej konsensusu PAP o 7%; wynik netto +41% rdr). Już po sesji szacunkowe wyniki opublikowały także PGE (EBITDA powtarzalna, tj. po wył. zdarzeń jednorazowych, ze spadkiem w II kw. br. o 1% rdr vs. +9% rdr za całe I półrocze br.) oraz Forte (wynik II kw. br. na poziomie operacyjnym i EBITDA wyraźnie powyżej konsensusu PAP, z uwagi na znacznie lepszą od prognoz rynkowych marżowość – spółka podkreśla w komunikacie, iż pozytywnie na rentowność wpłynęło uruchomienie własnej produkcji płyty surowej).

W kalendarium makro na dziś uwagę zwracają publikacje ze Stanów Zjednoczonych – pierwszy (wstępny) odczyt dynamiki PKB za II kw. (oczekuje się wyraźnego przyspieszenia względem dynamiki z I kw.) oraz finalny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego nastroje wśród konsumentów. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.