Afera KNF a funkcjonowanie polskiego systemu bankowego

Komisja Nadzoru Finansowego jest mało medialnym organem i niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z istnienia tej „policji finansowej” w naszym kraju. Dlatego ostatnia afera dotycząca KNF- u nie miała większego wydźwięku społecznego. Obywateli bardziej przejmują sytuacje, kiedy zatrudnianie są osoby z najbliższego otoczenia osób sprawujących władzę – niż to, że doszło do nieprzestrzegania procedur w tej instytucji.

– Należy odróżnić polski system bankowy i jego stabilność od funkcjonowania instytucji, które ten system nadzorują. Mamy w Polsce zupełnie inne obszary dotyczące sektora bankowego i jego działania oraz samej Komisji Nadzoru Finansowego – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Dotychczas sytuacje, kiedy poszczególne banki miały problemy finansowe nie wpływały na ocenę tego sektora jako takiego. Nie powstały zagrożenia, które mogłyby doprowadzić do jakiegokolwiek objawu paniki w społeczeństwie. Kwestie tego, czy w KNF-ie były przestrzegane procedury nie są przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Jak widać problem w Polsce nie tkwi w braku regulacji, ale w ich stosowaniu – ocenił Sadowski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.