Z jakich powodów zmieniamy pracę

foto: pexels

Rekordowo wysoko oceniamy swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia. 88% badanych Polaków ma nadzieję znaleźć pracę bez komplikacji. 68% ocenia, że znajdzie co najmniej tak dobre warunki, jak dotychczas – wynika z 32. edycji kwartalnego badania Randstad Monitor Rynku Pracy. Notujemy również wzrost zawodowej satysfakcji wśród Polaków.

Dynamika zmian miejsca pracy lub stanowiska nieznacznie w ostatnim okresie wyhamowała. Pracodawcę w ciągu półrocza zmieniło 19% respondentów (spadek o 2 p.p. w stosunku do poprzedniego kwartału), stanowisko – 17% (spadek aż o 5 p.p.). W pierwszym przypadku zmiany są jednak niewielkie, ale w drugim – rotacja wyraźnie maleje kolejny kwartał z rzędu (od końca 2017 roku już o 8 p.p.).

Pod względem rotacji szczególnie wyróżniają się północne województwa – tam miejsce pracy zmieniła blisko 1/4 respondentów, a równo 25% zmieniło stanowisko. Różnicę szczególnie widać w porównaniu z regionami o najmniejsze dynamice – centralnymi i południowymi (w obu przypadkach 17% ankietowanych ma nowego pracodawcę).

Dlaczego pracownicy decydują się na zmianę pracodawcy? – Połowa tłumaczy to wyższym wynagrodzeniem w nowej firmie, ale do 50% wzrósł także odsetek badanych, którzy dzięki tej zmianie chcą rozwijać się zawodowo, gdy przed kwartałem – 44%. Zmalał natomiast udział ankietowanych, którzy wskazują na niezadowolenie z dotychczasowego pracodawcy, z 40% do 36% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska.

Respondentów, którzy doświadczenia z poszukiwaniem zatrudnienia mają dość świeże (do pół roku) pytano natomiast o to, ile zajęło im czasu znalezienie aktualnej pracy. Największa grupa poszukiwała jej przez miesiąc (44%) lub 2-3 miesiące (33%). Średnio daje to 2,3 miesiąca na znalezienie nowego zatrudnienia, czyli nieco szybciej niż przed kwartałem, kiedy zajmowało to 2,5 miesiąca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.