Piątek nie przyniósł większych zmian na krajowym rynku, główne indeksy (WIG, WIG20, sWIG80) znajdują się w okolicach wsparć, które zostały w piątek obronione. Na rynkach bazowych także niewielkie zmiany (w Europie Zachodniej sesja mieszana, na rynku amerykańskim lekkie spadki). Wydarzeniem dnia były mocne spadki cen ropy naftowej (spadek WTI o ok. 4% a Brent o ok. 3%), co jest efektem sygnałów, iż Arabia Saudyjska oraz Rosja (których przedstawiciele spotkali się w piątek na Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu) rozmawiają o złagodzeniu porozumienia OPEC+ w kwestii ograniczeń produkcji surowca. O kilka punktów bazowych spadły rentowności amerykańskich 10-letnich Treasuries (potencjalny efekt niższych cen ropy na przyszłą inflację i oczekiwania inflacyjne), ponownie jednak umocnił się amerykański dolar (przy czym dziś się koryguje).
Mocne piątkowe spadki cen ropy naftowej (z dzisiejszą kontynuacją) oraz mniejsze spadki cen paliw zwiększają teoretyczne marże rafineryjne dla Orlenu i Lotosu, co może mieć potencjał do wspierania sentymentu względem spółek na początku tygodnia. W trakcie piątkowej sesji KGHM opublikował wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe za kwiecień 2018 r., a więc pierwszy miesiąc drugiego kwartału. Produkcja miedzi płatnej na poziomie Grupy Kapitałowej spadła w kwietniu br. o 12% rdr, spadek dotyczył głównie produkcji krajowej (spółka wskazuje jako przyczynę postój remontowy w jednej z hut miedzi), ale lekki spadek (o 3% rdr) zanotowała także zagraniczna produkcja miedzi płatnej. Z kolei sprzedaż miedzi płatnej w kwietniu br. była, na poziomie Grupy, wyższa o 1% rdr. Produkcja srebra spadła w kwietniu 2018 r. o 17% rdr, a jego sprzedaż o 6% rdr.
Kalendarium na poniedziałek jest względnie puste, dodatkowo nieczynny jest dzisiaj rynek amerykański (Dzień Pamięci) i brytyjski (Święto Bankowe), co może obniżyć obroty na krajowym rynku. /Paweł Szewczyk/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis