Jednym z najciekawszych zadań w mojej pracy jako Chief Technology Officer jest śledzenie tzw. megatrendów, które kształtują dzisiejszy świat, a następnie zastosowanie ich w naszym strategicznym programie rozwoju.
Chociaż nikt w 2020 roku nie mógł przewidzieć zawirowań wywołanych przez COVID-19, my już od samego początku rozpatrywaliśmy, w jaki sposób pandemia wpłynie na świat technologii. Antonio Neri, dyrektor generalny w HPE powiedział, że wizja przyszłości, o której wszyscy rozmawiali przed pandemią, pojawiła się już teraz, wyprzedzając dotychczasowe przewidywania. Inni liderzy technologiczni podzielili ten pogląd. Satya Nadella, dyrektor generalny w Microsoft zauważył, że w przeciągu dwóch miesięcy zaobserwowaliśmy dwa lata zmian.
Prognozy zawsze są nieco ryzykowne. Niemniej, uwzględniając to ryzyko, chciałbym przytoczyć kilka z nich:
- Sukces firmy będzie wynikał z właściwego wykorzystania trzech kluczowych elementów: brzegu sieci, chmury oraz danych.
Trzy lata temu przewidzieliśmy, że firma przyszłości będzie skoncentrowana na brzegu sieci, oparta na chmurze oraz na analizie danych. Dziś to już nie jest prognoza, to rzeczywistość.
Na początku pandemii, nasi klienci poprosili HPE o pomoc w szybkim przejściu na przetwarzanie brzegowe, a my zapewniliśmy im możliwość łączenia wszystkich pracowników zdalnych i klientów oraz nowych urządzeń w celu dalszego prowadzenia działalności w wysoce zdecentralizowanym świecie.
Niektóre organizacje musiały podjąć krytyczną decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób oraz w jakim stopniu przestawią się na środowisko pracy oparte na chmurze. Szacuje się, że pomimo wysiłków podejmowanych przez firmy, aby przejść do chmury publicznej niemal po 10 latach od jej pojawienia się, aż 70 proc. aplikacji nadal pozostaje poza chmurą. Dzieje się tak, ze względu na kilka czynników, między innymi konieczność lokalizowania aplikacji blisko danych (z ang. data gravity), problemy z wysokim opóźnieniem przy przejściu do chmury publicznej oraz zależność od dotychczas używanych aplikacji.
- Odblokowanie wiedzy w przedsiębiorstwie jest konieczne dla przetrwania
Jesteśmy u kresu ery informacji, która skupiała się na generowaniu i zbieraniu wielkich ilości danych, a wkraczamy w erę, gdzie ogromne znaczenie ma umiejętność odblokowania wiedzy z nagromadzonych informacji (z ang. Age of Insight). Wymaga to ustalenia na nowo zasad i priorytetów transformacji cyfrowej. Nacisk zostanie położony na zbudowanie platformy typu edge-to-cloud, która łączy, chroni, analizuje i wykorzystuje wszystkie dane organizacji oraz zapewnia elastyczność aplikacjom, aby odblokować pełny potencjał danej firmy. Możliwości te będą miały znaczenie krytyczne, stanowiąc unikalną wartość dla strategii każdej organizacji, branży i klientów.
Poprosiłem moich kolegów oraz szefów naszych głównych grup technologicznych, aby opowiedzieli, jakie zmiany przewidują w branży w ciągu następnej dekady. Oto wnioski:
Chmura hybrydowa zostanie na dłużej, a wymagane będzie tzw. podejście multi-cloud
Keith White, General Manager, GreenLake Cloud Services, HPE
Podejście oparte na chmurze hybrydowej było kiedyś uważane za kolejny krok do pełnego wdrożenia chmurowego. Obecnie klienci dostrzegają, że podejście hybrydowe ma największy sens, zarówno pod względem strategicznym dla ich potrzeb biznesowych, jak i ekonomicznym. Według IDC, 70 proc. aplikacji i danych klientów pozostaje poza chmurą publiczną. Mając to na uwadze, w 2021 roku jeszcze więcej klientów zacznie przyjmować podejście hybrydowe. Ze względu na opóźnienia w dostępie do danych, uzależnienie od dotychczas używanych aplikacji oraz względy bezpieczeństwa, coraz więcej organizacji z różnych branż chce przechowywać swoje dane lokalnie. Jednocześnie, z racji wpływu pandemii na ekonomię, opłat związanych z przenoszeniem danych oraz uzależnienia kupującego od dostawców chmury publicznej, rzeczywistość jest taka, że dyrektorzy i organizacje IT przyjmują hybrydę jako rezultat, a nie środek do osiągnięcia celu.
SPIFFE i SPIRE: nowe spojrzenie na radykalną poprawę bezpieczeństwa zerowego zaufania
Sunil James, Senior Director of Security Engineering Organization, HPE
W 2021 roku, projekty open source SPIFFE i SPIRE zostaną wyprodukowane i stworzą podstawę dla modelu bezpieczeństwa opartego na zerowym zaufaniu. SPIFFE i SPIRE zapewnią wszystkim przedsiębiorstwom pewność i kontrolę nad usługami, które dotyczą obciążeń podczas migracji między środowiskami brzegowymi, lokalnymi i chmurami publicznymi, umożliwiając przedsiębiorstwom rozpoznawanie i autoryzowanie wszystkich interakcji.
Zwiększaj swoją przewagę na brzegu sieci w 2021 roku
Keerti Melkote, President and Founder of Aruba, a Hewlett Packard Enterprise company
W przyszłym roku zespoły IT wykonają kolejny krok na drodze transformacji do Intelligent Edge i zaczną tworzyć wymaganą infrastrukturę. Nie chodzi tutaj tylko o łączenie elementów składowych z chmurą. Kluczowy będzie sposób połączenia użytkowników i urządzeń IoT, a także wykorzystywania danych generowanych na brzegu sieci do wspierania nowych doświadczeń i rezultatów korzystnych dla biznesu.
Zespoły IT podejmą te działania jako naturalny krok w świetle odczuwalnych skutków wywołanych przez COVID-19, a my przyjrzymy się kluczowym możliwościom, które zapewnia Intelligent Edge, aby umożliwić organizacjom ze wszystkich branż pełniejsze wsparcie dla pracowników zdalnych, dostarczanie niezbędnych narzędzi na bezpieczny powrót do miejsca pracy i nowych inicjatyw w zakresie utrzymania ciągłości biznesowej.
Następnie, w miarę jak wkraczamy w świat po pandemii, Intelligent Edge w połączeniu z modelem as-a-service, zapewni organizacjom bezpieczeństwo, głębszą wiedzę i elastyczność potrzebne do tego, aby dostosować się do nowych zmian i odnieść sukces w tym niezwykle dynamicznym środowisku biznesowym.
Superkomputer jest dostępny dla każdego: wykorzystanie technologii ery eksaskali w przyszłych centrach danych
Peter Ungaro, Senior Vice President and General Manager, High Performance Computing (HPC) and Mission Critical Solutions (MCS), HPE
Pierwszy system eksaskalowy zostanie udostępniony w 2021 roku. Jest to kolejny znaczący skok w dziedzinie superkomputerów, a nowy system zapewni od pięciu do dziesięciu razy większą wydajność w porównaniu do dzisiejszych najszybciej działających systemów.
Symulowanie i modelowanie na poziomie eksaskali pozwoli nam pozyskać jeszcze większą ilość złożonych danych, a następnie przekształcić je w modele cyfrowe, aby zrozumieć, jak coś będzie wyglądać i działać w prawdziwym świecie.
Jednakże, 99 proc. klientów nie będzie potrzebować systemu eksaskalowego do zadań analitycznych, sztucznej inteligencji, inżynierii, nauki o danych lub modelowania. W HPE uważamy, że wszyscy klienci będą mieli przyszłe systemy w swoich centrach danych, czy to we własnych budynkach, obiektach kolokacyjnych, czy w chmurze. Systemy te będą korzystać z tych samych technologii zaprojektowanych dla superkomputerów eksaskalowych – największych komputerów na świecie – aby móc obsłużyć aplikacje przetwarzające ogromne ilości danych. Będą również mogły stawić czoła jeszcze bardziej wymagającym i zaawansowanym algorytmom, takim jak sztuczna inteligencja, które pojawiają się w nowych aplikacjach, aby wzmocnić ich cyfrową transformację i przyspieszyć innowacje. Nazywamy je technologiami „Ery Eksaskali”.
Technologie te zapewnią niesamowite osiągnięcia i wiele możliwości każdemu klientowi w pojedynczym racku lub nawet na pojedynczym serwerze, który będzie mieć wydajność superkomputera i działać jak chmura. To zapoczątkuje nową erę pozyskiwania wiedzy i napędzania innowacji. Technologie ery eksaskalowej nie tylko przesuną granice nauki w odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak szybsze odkrywanie leków lub przewidywanie ekstremalnych warunków pogodowych, ale pomogą klientom, dużym czy małym, pozyskać kluczową wiedzę na podstawie zgromadzonych danych, aby móc szybciej wprowadzić innowacyjne rozwiązania oraz podejmować korzystniejsze decyzje dotyczące ich przedsiębiorstwa.
Od projektowania nowych leków i szczepionek po tworzenie bezpieczniejszych opon samochodowych oraz poprawę zrównoważonego rozwoju produktów używanych na co dzień, takich jak pasta do zębów i detergenty do prania, technologie ery eksaskalowej odegrają znaczącą rolę w poprawie naszego życia i pracy.
Uwaga, spoiler! Firmy (nie konsumenci) będą wdrażać technologię 5G za pomocą aplikacji biznesowych
Phil Mottram, VP and General Manager, Communications Technology Group, HPE
Spodziewamy się, że firmy telekomunikacyjne będą szybko wdrażać usługi 5G dla biznesu w 2021 roku. Klienci konsumenccy poszukujący szybszych prędkości pobierania, raczej nie będą chętni wydać miliardów dolarów potrzebnych do wdrożenia sieci 5G. 5G oferuje możliwości znacznie większe niż szybkie pobieranie, a więc prawdziwą szansą na wygenerowanie dochodów dla firm telekomunikacyjnych będzie wdrażanie nowych, innowacyjnych usług 5G dla przedsiębiorstw.
Jak dotąd wdrażanie 5G koncentrowało się na sieci dostępu radiowego (RAN), ale prawdziwą wartość 5G można osiągnąć tylko wtedy, gdy RAN jest połączona z siecią rdzeniową 5G. Spodziewamy się, że w 2021 roku zostaną wprowadzone sieci rdzeniowe 5G, które umożliwią oferowanie wyspecjalizowanych sieci wirtualnych tak zwanych „plastrów” sieci (z ang. „network slice”) dla konkretnych klientów oraz rodzin zastosowań. Dzięki temu, firmy telekomunikacyjne będą mogły pobierać wyższe opłaty od klientów za superszybkie prędkości lub zapewnić gwarantowaną łączność o niskim opóźnieniu dla pojazdów samojezdnych. Te oferty biznesowe pomogą operatorom telekomunikacyjnym w pozyskaniu zwrotu za ich inwestycje w 5G w poprzednich latach.
5G stanowi również doskonałą okazję dla firm telekomunikacyjnych do stworzenia nowych usług przetwarzania w chmurze brzegowej. Niektóre aplikacje są lepiej dostosowane do technologii brzegowych: są to aplikacje, które wymagają małych opóźnień w dostępie do infrastruktury i danych, zoptymalizowanej przepustowości lub określonych wymagań bezpieczeństwa. Takie aplikacje mogą być umieszczone w infrastrukturze chmury znajdującej się blisko użytkownika, na przykład w biurze przedsiębiorstwa lub stanowić część wyposażenia ulic miasta. W przypadku, gdy mamy samochód podłączony do sieci, który komunikuje się z sygnalizacją świetlną, kluczowe znaczenie ma niskie opóźnienie łącza. Dodatkowo, potrzebne dane nie muszą być wysyłane do centrum danych oddalonego o setki kilometrów, ponieważ wymagane są one tylko przez 30 sekund. Do grona aplikacji, które lepiej funkcjonują na brzegu sieci, wchodzi również analiza obrazu, wirtualna rzeczywistość oraz gry online – innymi słowy, są to aplikacje, które przetwarzają masowe ilości danych i wymagają niskiego opóźnienia łącza. Operatorzy telekomunikacyjni i dostawcy usług w chmurze dostrzegają te możliwości i podejmują szybkie działania, aby stworzyć ofertę usług dostarczanych w chmurze brzegowej za pośrednictwem sieci 5G. Jest to kolejne rozwiązanie, dzięki któremu firmy telekomunikacyjne uzyskają zwrot za inwestycje w 5G.
dHCI wchodzi do głównego nurtu: ewolucja HCI
Tom Black, SVP and GM, Storage, HPE
W 2021 roku zmienią się potrzeby klientów, ponieważ przedsiębiorstwa i organizacje średniej wielkości będą szukać rozwiązania, które spełni zarówno potrzeby bardziej wymagających aplikacji, jak i mieszanych obciążeń. Dyrektorzy ds. IT oraz podległe im zespoły będą coraz częściej poszukiwać rozwiązań, które łączą prostotę HCI z większą elastycznością, wydajnością, odpornością i szybszym działaniem. Zwiększy to zapotrzebowanie na architekturę HCI 2.0, czyli zdezagregowane HCI (dHCI), która zapewni ujednolicone zarządzanie i eksploatację znaną z HCI, skoncentrowane na maszynach wirtualnych, jednocześnie zyskując możliwość niezależnej rozbudowy mocy obliczeniowej i pamięci masowej. dHCI będzie coraz częściej wybieraną nową kategorią HCI dla rozwiązań oferujących elastyczność, większą wydajność, obsługę wszystkich aplikacji oraz niższe koszty użytkowania.
Wzrost rynku MŚP (ponownie)
George Hope, Worldwide Head of Partner Sales, HPE
W tym roku partnerzy handlowi powinni skupić się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. MŚP na całym świecie coraz bardziej interesują się inwestycją w technologię, która przyspieszy ich cyfrową transformację, odblokuje wiedzę i unowocześni środowisko pracy – tym samym zwiększając ich konkurencyjność i wspomagając wyjście z pandemii. Wiele małych i średnich firm potrzebowało konkretnych technologii i szybkiej adaptacji swojej infrastruktury już na początku 2020 roku, w ramach konieczności dostosowania się do zmiennych wymagań biznesowych wywołanych globalną pandemią COVID-19. W 2021 roku, firmy ponownie ocenią, jakie rozwiązania są naprawdę potrzebne dla ich infrastruktury w dłuższej perspektywie, co z kolei doprowadzi do jeszcze większych inwestycji w innowacyjną technologię oraz nowych możliwości biznesowych dla partnerów.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis