Praca zdalna sprzyja rozwojowi biur elastycznych. Polska liderem w regionie

foto: pexels, bruce mars

Kontakt:

Łukasz Marynowski

+48 609 880 454

lukasz.marynowski@cbre.com

 

Praca zdalna sprzyja rozwojowi biur elastycznych. Polska liderem w regionie

Warszawa – 22 lipca 2021 rok – Rynek elastycznych biur w Polsce rozwija się intensywnie i od 2016 do 2019 roku notował dwucyfrowe wzrosty – wynika z danych CBRE. Dynamika spadła po raz pierwszy w pandemicznym 2020 roku, jednak zainteresowanie klientów utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że takie przestrzenie nadal powstają. Najwięcej elastycznych biur w regionie CEE buduje się obecnie w Warszawie. Na drugim miejscu jest Wrocław, a podium zamyka Łódź.

Rynek elastycznych powierzchni biurowych w naszym kraju pomimo pandemii rozwija się świetnie i prognozy na przyszłość są optymistyczne. Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze, 44% elastycznych powierzchni biurowych jest zarządzanych przez krajowych operatorów, którzy dobrze znają specyfikę rynku. Dodatkowo, jedna trzecia wszystkich operatorów jest bezpośrednio związana z deweloperem, co jest niespotykane wśród tak dużych jak nasz rynków. Widać również, że najemcy biur elastycznych są mocno zainteresowani współpracą z właścicielami i dopasowywaniem przestrzeni do swoich konceptów. Pomimo pandemii i związanego z nią spowolnienia, zainteresowanie wynajmem flexów wzrosło i spodziewamy się dużego napływu nowych klientów w drugiej połowie tego roku – mówi Konrad Szaruga, ekspert ds. powierzchni elastycznych w CBRE.

Wśród głównych miast w Polsce, najwięcej elastycznych powierzchni biurowych mają Warszawa i Kraków – odpowiednio 26,6 tys. oraz 6,9 tys. biurek. Trzecie miejsce zajmuje Wrocław, z 2,4 tys. biurek. Tuż za podium znajduje się Trójmiasto (1,4 tys.) oraz Łódź (1,5 tys.). Poznań dysponuje 1 tys. takich biurek, Katowice mają ich 500, a Szczecin i Bydgoszcz po 300. Łącznie w Polsce w największych aglomeracjach do dyspozycji klientów jest 40 tys. stanowisk pracy w popularnych flexach.

– Jeśli chodzi o przestrzeń, która jest planowana i w budowie, to jest jej ponad 48 tys. mkw. Ma zostać oddana do użytku w ciągu najbliższych dwóch lat. Jednak, ze względu na pandemię, do tego terminu należy podchodzić z lekką dozą ostrożności – dodaje Konrad Szaruga.

Zainteresowanie ze strony użytkowników flexów nie słabnie. Prym wiodą Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Katowice. Pod kątem podaży ten rok służy operatorom głównie do przegrupowania się i planowania dalszych kroków tak, aby najlepiej odpowiedzieć na potrzeby użytkowników. Katowice są obszarem, który pomimo niewielkiej obecnie podaży przestrzeni, może bardzo rozwinąć się w przyszłości, bo popyt na usługi biurowe jest wysoki i już wkrótce możemy spodziewać ciekawych inwestycji.

 

CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.