Padnie historyczny rekord polskiego importu energii bo mamy najwyższe ceny prądu

foto: Miguel Á. Padriñán

Pobijemy rekord importu prądu. To dlatego, że obroniliśmy wydobycie węgla kamiennego. I mamy w ten sposób najdroższą energię elektryczna w Europie.

W 2020 r. import energii elektrycznej do Polski wzrośnie do 12,5 terawatogodzin netto. To oznacza, że padnie kolejny rekord importu prądu do naszego kraju. I będzie to import o 20 proc. większy od ubiegłorocznego.

Ten import przekładał się na spadek cen energii na polskiej giełdzie, co jest bardzo istotne dla polskiego przemysłu, ze względu na koszty produkcji. I dla gospodarstw domowych. Bez importu rachunki za prąd byłyby jeszcze wyższe.

– To jest poziom importu odpowiadający przed piętnastoma laty wielkości naszego eksportu energii – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Wówczas mieliśmy dużo niższe ceny niż Europa Zachodnia.

Zmieniło się jednak bardzo wiele. Europa Zachodnia zainwestowała bardzo dużo w odnawialne źródła energii, a my broniliśmy wydobycia węgla kamiennego.

– Mamy najwyższe ceny hurtowe energii elektrycznej w Europie – dodaje B.Derski. – To może się jednak zmienić już za klika lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.