Osłabienie USD przed wystąpieniem szefa Fed w Kongresie

foto: pixabay

Stany Zjednoczone: Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 0,5% mdm w czerwcu br. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 6,6%.

Stany Zjednoczone: Indeks NY Empire State w lipcu przyjął wartość 22,6 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 22 pkt.

Stany Zjednoczone: Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w maju o 0,4 mdm, zgodnie z oczekiwaniami.

Nowa Zelandia: Inflacja CPI w Nowej Zelandii w II kwartale br. wyniosła 0,4% w ujęciu kdk (wobec oczekiwań na poziomie 0,5% w ujęciu kdk) oraz 1,5% w ujęciu rdr (przy oczekiwaniach zakładających 1,6% rdr).

Chiny: Ceny nieruchomości w Chinach w czerwcu wzrosły o 5% w ujęciu rdr, wobec 4,7% rdr we wcześniejszym miesiącu.

Turcja: Dynamika produkcji przemysłowej w Turcji w maju wyniosła 6,4% rdr wobec oczekiwań na poziomie 5,5% rdr.

Naszym zdaniem: Bieżący tydzień na rynku amerykańskiego dolara nie przynosi na razie większych emocji. Po spektakularnych zwyżkach w poprzednim tygodniu, waluta USA wczoraj traciła na wartości i dzisiaj rano również delikatnie osuwa się na południe. Zniżki są niewielkie w porównaniu do skali ubiegłotygodniowych wzrostów – przynajmniej na razie warto je traktować jako techniczne odreagowanie, zwłaszcza że indeks USD pod koniec poprzedniego tygodnia dotarł do poziomu oporu wyznaczonego przez maksima z czerwca br. Tymczasem w średnioterminowym ujęciu dolar amerykański wciąż wykazuje siłę.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów na rynku amerykańskiego dolara znajduje się pierwsze wystąpienie Jerome Powella przed Kongresem w kwestii przestawienia półrocznego raportu dotyczącego polityki monetarnej Fed. Szef Rezerwy Federalnej dzisiaj o 16:00 polskiego czasu wystąpi w Senacie, natomiast jutro o tej samej porze przedstawi raport Izbie Reprezentantów.

W wystąpieniu inwestorzy będą wypatrywać przede wszystkim wskazówek dotyczących terminów kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co do samej oceny gospodarki USA, tu rynek spodziewa się optymistycznego stanowiska Powella; szef Fed jest sprzymierzony z administracją Donalda Trumpa i może być niechętny w przedstawianiu jakichkolwiek potencjalnie negatywnych skutków prowadzonej przez prezydenta USA wojny handlowej z Chinami.

Sytuacja na wykresie EUR/USD pokazuje odreagowanie wzrostowe wartości europejskiej waluty względem dolara. Krótkoterminowo notowania tej pary walutowej mają potencjał wzrostowy, jednak średnio- i długoterminowa sytuacja wciąż sprzyja amerykańskiemu dolarowi.

Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.