Misie panda zaostrzają wojnę handlową

foto: pixabay

Chiny zażądały zwrotu misi panda wypożyczonych do amerykańskiego zoo. Chcą też blokować import metali ziem rzadkich. Wojna handlowa rozprzestrzenia się na różne obszary.

Pandy były wypożyczone ze względu na realizację programu ochrony tego gatunku zwierząt, a więc i tak wróciłyby do Chin.

– To jest tylko wymiana drobnych uszczypliwości, które zaostrzają konflikt – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Chiny chcą też ograniczyć dostęp amerykańskiego przemysłu do metali ziem rzadkich. Metale te stanowią siódmą część wszystkich pierwiastków występujących w naturze. Wbrew nazwie, nie wszystkie występują w przyrodzie rzadko, np. cer i itr są odpowiednio 25. i 30. najczęściej występującym pierwiastkiem, wielokrotnie przewyższając dostępność np. molibdenu. Jednak niektóre HREE, jak terb i tul, występują w skorupie w kilkukrotnie mniejszej ilości niż molibden.

– Nie są to więc metale tak niedostępne, że ograniczenie dostępu do nich będzie miało poważne konsekwencje dla światowej gospodarki, to znów jest wymiana wzajemnych uszczypliwości – wyjaśnia ekspert. – Ważniejsze będą skutki ograniczenia przez Google współpracy z Huawei, wszystkie te nowe zdarzenia ograniczają szanse na zakończenie wojen handlowych.

Źródło: MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.