Liczba bankrutujących firm w Polsce przestała rosnąć, ale to się zmieni

W pierwszej połowie 2019 r. łączna liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce wyniosła 467, czyli dokładnie tyle samo ile w analogicznym okresie 2018 r.

Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy Coface “Upadłości i restrukturyzacje firm w Polsce w I półroczu 2019 roku” wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości – 267. Stanowią one aż 57 proc. wszystkich postępowań.

Łączna liczba postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o 5 proc. W I połowie 2019 r. zanotowano ich łącznie 200, co stanowi 43 proc. wszystkich postępowań.

Najbardziej znamienny jest stały wzrost liczby przyspieszonych postępowań układowych. Ich liczba wzrosła r/r o 26 proc. i w I połowie 2019 roku ta najszybsza forma restrukturyzacji stanowiła już 69 proc. wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych i 23 proc. ogółu postanowień sądowych. Pozostałe formy upadłości i restrukturyzacji zanotowały spadek.

– Te dane należy interpretować dość optymistycznie, ponieważ od 2016 r. mieliśmy do czynienia ze wzrostem upadłości i restrukturyzacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce. – Nadal wzrasta wykorzystanie restrukturyzacji, a jest to dobry sygnał, że firmy mające kłopoty z płynnością sięgają po takie właśnie rozwiązania prawne, które mogą im pomóc w powrocie do normalnej działalności biznesowej.

Upadłości w branżach odzwierciedlają sytuację obserwowaną na rynku. Skok o 71 proc. zanotował transport (w ciągu dwóch lat o 177 proc.) oraz o 16 proc. handel (w ciągu dwóch lat o blisko 40 proc.). Więcej o 10 proc. było postanowień w rolnictwie.

Jak dotychczas Polska jest relatywnie odporna na spowolnienie gospodarcze w strefie euro, a zwłaszcza mizerne wyniki przemysłu w Niemczech, czyli naszym głównym rynku eksportowym.

– Niemniej jednak, nie oczekujemy, aby poprawa w statystykach upadłości i restrukturyzacji była kontynuowana. Prognoza Coface zakłada 5-proc. wzrost łącznej liczby postępowań w tym roku – ocenia ekspert Coface.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.