Korekta spadkowa na amerykańskim dolarze

foto: pixabay

Kluczowe informacje z rynków:

Stany Zjednoczone: Poziom inflacji w USA w kwietniu rozczarował. Inflacja CPI w poprzednim miesiącu znalazła się na poziomie 0,2% wobec oczekiwanych 0,3% w ujęciu mdm (inflacja bazowa na poziomie 0,1% wobec oczekiwanych 0,2% mdm). Z kolei w ujęciu rdr inflacja CPI była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,5%, przy czym inflacja bazowa była już nieco mniejsza od oczekiwań (2,1% wobec spodziewanych 2,2%).
Stany Zjednoczone: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 211 tys. wobec oczekiwanych 220 tys. w poprzednim tygodniu.
Stany Zjednoczone: W kwietniu budżet federalny w Stanach Zjednoczonych znalazł się na poziomie 214,3 mld USD, co było wielkością wyższą od oczekiwań, zakładających 160 mld USD.
Nowa Zelandia: Indeks PMI dla przemysłu w Nowej Zelandii znalazł się w kwietniu na poziomie 58,9 pkt., znacznie wyższym niż poprzednia wartość, wynosząca 53,1 pkt. po rewizji.
Rumunia: Dynamika produkcji przemysłowej w Rumunii w marcu wyniosła 0,5% w ujęciu rdr wobec wcześniejszego odczytu na poziomie -0,7% rdr.
Słowacja: Dynamika produkcji przemysłowej w Słowacji w marcu wyniosła -2,3% w ujęciu rdr wobec wcześniejszego odczytu na poziomie 1,1% rdr.
Hiszpania: Kwietniowe odczyty inflacji w Hiszpanii były zgodne z oczekiwaniami. Inflacja CPI znalazła się na poziomie 0,8% w ujęciu mdm oraz 1,1% rdr.

Naszym zdaniem: Ostatnie kilka tygodni na upływało na dynamicznym i niemal nieprzerwanym umacnianiu się amerykańskiego dolara. Notowania indeksu BOSSAUSD, które jeszcze w połowie kwietnia nie przekraczały poziomu 76 pkt. w bieżącym tygodniu poruszały się nawet na poziomach przekraczających 79 pkt. Niemniej, wczoraj na rynku dolara dominowała już strona podażowa, a indeks BOSSAUSD spadł do okolic 78,50 pkt.

Ciosem dla amerykańskiego dolara wczoraj były rozczarowujące dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, której poziomy są jedną z kluczowych wskazówek dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej w kwestii tempa podwyżek stóp procentowych. Niemniej, Fed w ostatnich latach pokazał już, że potrafi podnosić stopy nawet mimo relatywnie niskich poziomów inflacji w porównaniu do celów tej instytucji i do rynkowych oczekiwań. Ponadto, w kolejnych miesiącach wzrost inflacji jest prawdopodobnym scenariuszem, głównie za sprawą rosnących cen ropy naftowej.

W rezultacie, obserwowana obecnie zniżka na razie może być interpretowana zaledwie jako korekta spadkowa w ruchu wzrostowym amerykańskiego dolara. Nie zmienia to faktu, że w krótkoterminowej perspektywie dolar ma jeszcze potencjał do kontynuacji odreagowania spadkowego.

W przypadku notowań EUR/USD, dotychczasowa korekta wzrostowa wyniosła tę parę walutową ponad poziom 1,19. Kluczowym technicznym testem dla notowań eurodolara może być jednak dopiero bariera 1,20.

 

Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.