Komentarz surowcowy – złoto, cukier

ZŁOTO

Cena złota w konsolidacji.

Notowania złota nadal tkwią w ruchu bocznym. Już od kilku dni cena złota oscyluje w okolicach 1480 USD za uncję przy niewielkiej zmienności. Niewykluczone, że obserwowana obecnie konsolidacja buduje podwalinę pod dynamiczniejszy ruch notowań tego kruszcu.

Cena złota wydaje się niewzruszona w obliczu pojawiających się ostatnio informacji politycznych i gospodarczych. Procedura impeachmentu Donalda Trumpa, która jest wyjątkowym wydarzeniem w historii amerykańskiej administracji, nie zdołała przyczynić się do istotnych zwyżek w wycenie żółtego kruszcu. Prawdopodobnie wynika to z kilku czynników równoważących ten efekt.

Najważniejszym z nich jest złagodzenie relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Chiny ogłosiły dzisiaj nową listę sześciu amerykańskich produktów wyłączonych z ceł importowych począwszy od 26 grudnia. Te informacje, jak również ogólnie osiągnięcie wstępnego porozumienia na linii USA-Chiny to pozytywny znak, który z kolei negatywnie wpływa na notowania złota, radzącego sobie lepiej w okresach rynkowej niepewności. Tak czy inaczej, osiągnięcie tego etapu zajęło USA i Chinom niepokojąco dużo czasu, co pokazuje, że polepszenie nastrojów może być nietrwałe.

Dalsze poruszanie się notowań złota będzie w dużej mierze zależne od światowej polityki. W krótkoterminowej perspektywie ceny kruszcu nadal walczą z technicznym oporem w okolicach 1480 USD za uncję i mają potencjał do osunięcia się w dół – o ile nie pomogą im wydarzenia polityczne.

CUKIER

Powrót cen cukru do wzrostów.

Po słabym początku bieżącego tygodnia, notowania cukru wczoraj zawróciły w górę i dzisiaj kontynuują zwyżkę. W rezultacie, cena cukru w Stanach Zjednoczonych przekroczyła na nowo 13,40 centów za funt i powróciła w okolice tegorocznych szczytów cenowych.

Spora część zwyżek notowań cukru w ostatnich kilku tygodniach wynikała z efektu short covering, czyli zamykania krótkich pozycji przez inwestorów instytucjonalnych – i nadal ten efekt sprzyja kupującym. Niemniej, dynamika działań funduszy może powoli się wyczerpywać i sam ten czynnik może nie wystarczyć, aby zwyżka cen cukru utrzymała się w średnio- i długoterminowym ujęciu.

Kolejną kwestią, która wspierała notowania cukru w ostatnim czasie, były informacje z Indii o opóźnionych zbiorach trzciny cukrowej. Jednak również znaczenie tego czynnika może się zmniejszyć w kolejnych tygodniach, ponieważ wciąż jest szansa na nadrobienie zaległości.

 

 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.