SPEK sprowadzi do Polski kilkuset kandydatów do pracy w I kwartale 2022 r. i planuje budowę własnych hosteli pracowniczych

foto: pexels

SPEK oczekuje dalszego odpływu pracowników ze Wschodu z naszego kraju m.in. do Niemiec czemu będzie sprzyjać poluzowanie tamtejszych przepisów. Tymczasem Polska pod względem zasobów magazynowych plasuje się już na drugim miejscu w Europie, więc aby sprostać zapotrzebowaniu na pracowników firmy będą musiały sięgać po kandydatów z coraz dalszych regionów świata. SPEK rozpocznie także budowę sieci własnych hosteli dla pracowników, aby poprawić dostępność pracowników dla centrów logistycznych i dużych zakładów pracy.   

Zmieniły się kierunki emigracji dla osób poszukujących pracy. Białoruś praktycznie się zamknęła pod tym względem, a napływ pracowników z Ukrainy jest coraz mniejszy.  Dodatkowo w przyszłym roku rynek Niemiecki otworzy się mocniej dla osób z Ukrainy, tym samym pogarszając jeszcze bardziej problemy w Polsce. Dlatego w SPEK postawiliśmy na pracowników z Azji i Afryki i tylko na początku przyszłego roku powinniśmy zakończyć formalności dla kilkuset osób. Procedury jednak jeszcze trwają. W przyszłym roku, szacujemy, że ta liczba wzrośnie kilkukrotnie. Z naszych rozmów wynika, że wiele firm planuje dynamiczny wzrost zatrudnienia w 2022 r., próbujemy w jakimś procencie pomóc im znaleźć odpowiednich kandydatów” – powiedział prokurent firmy SPEK Przemysław Hermański. 

Zdaniem Przemysława Hermańskiego przyszły rok dla wielu firm może okazać się bardzo trudny ze względu na ograniczoną dostępność pracowników na rynku. Trend ten będzie się utrzymywał i rynek pracy będzie musiał zareagować na co wskazują nie tylko oficjalne dane, ale także plany inwestycyjne wielu firm. Według danych firmy Walter Herz z kwartału na kwartał powstaje coraz więcej magazynów w kraju. Pod względem zasobów w budowie Polska plasuje się już na drugim miejscu w Europie, a kolejni inwestorzy wchodzą już na rynek.  Firmy, aby sprostać zapotrzebowaniu na pracowników będą musiały sięgać po kandydatów z coraz dalszych regionów świata. W przeciwnym razie w wielu miejscach może dojść do paraliżu funkcjonowania wielu centrów logistycznych czy zakładów produkcyjnych. 

Dla wielu firm działających szerzej na rynku logistycznym czy zakładów produkcyjnych istotny staje się cykl rotacji danego pracownika. W wielu miejscach działy szkoleń praktycznie funkcjonują przez cały rok co pokazuje jak trudne i kosztowne staje się pozyskanie a potem utrzymanie pracownika na dłużej w firmie. W przypadku naszych pracowników rotacja ta wynosi tylko ok. 5%.  Poza tym otrzymują oni wizy pracownicze na okres 3 lat, a niekiedy nawet na 5 lat i nie muszą oni tak często ich odnawiać jak w przypadku pracowników np. z Ukrainy. Poza tym ze względu na różnice w płacach minimalnych i planowanych poluzowaniach w przepisach w Niemczech w 2022 roku oczekuje się kolejnej dużej fali odpływu pracowników z Ukrainy do naszego zachodniego sąsiada” – powiedział Przemysław Hermański.

SPEK zwraca uwagę, że po odpowiednim przeszkoleniu pracowników z Afryki czy Azji są oni bardziej zmotywowani i rzadziej zmieniają pracę. 

W przypadku tych pracowników jedną z przeszkód są formalności wizowe i odpowiednie pozwolenia, które często trwają 3-4 miesiące. W takim przypadku istotne jest odpowiednie przygotowanie organizacyjne agencji oraz wstępne przygotowanie kandydatów do pracy i ich zakwaterowanie w Polsce. Z doświadczenia wiemy, że godne warunki bytowania tych osób wpływają na większą ich motywację w pracy. Dlatego ze względu na niemal dramatyczny brak odpowiednich miejsc zakwaterowania planujemy rozpocząć budowy sieci hosteli w pobliżu największych skupisk centrów logistycznych w naszym kraju” – zapowiedział Hermański.  

 

O spółce: 

Agencja pośrednictwa pracy SPEK specjalizuje się w pozyskiwaniu i wdrożeniu pracowników nie tylko z Ukrainy, Białorusi czy Rosji, ale również z Azji i Afryki – zwłaszcza z Wietnamu, Etiopii, Kongo, Egiptu, Indii, Nepalu, Uzbekistanu czy Kazachstanu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.