Inflacji boimy się bardziej niż utraty pracy

foto: NBP

Przez wiele lat najbardziej obawialiśmy się o pracę, a pomijając kwestie finansowe – o utratę zdrowia. Pandemia to zmieniła. Bardziej niepokoją nas finansowe skutki kryzysu gospodarczego.

Co trzeci Polak uważa, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu pandemii, podaje platforma Kapitalni.org. 70 proc. ankietowanych wymienia co najmniej jeden powód swoich obaw, który wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej. Jaki najczęściej?

– Z badań wynika, że tylko 7 proc. naszych respondentów straciło pracę z powodu koronawirusa czyli pandemia spowodowała ogólne pogorszenie nastrojów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Agata Szczepanik, odpowiedzialna za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org. – Najczęstszą obawą związaną z pandemią i kryzysem gospodarczym nie jest jednak utrata pracy, stała się nią galopująca inflacja, która będzie miała wpływ na oszczędności Polaków.

Porównując nasze obawy z danymi GUS wiemy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,1% (przy wzroście cen usług – o 7,3% i towarów – o 1,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1% (przy wzroście cen towarów – o 0,2% i usług – o 0,1%). W październiku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,0% r/r i wyniosło 6318,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,7% r/r i wyniosło 5458,88 zł.

Coroczne badania o wiedzy finansowej Polaków były przeprowadzane już po raz czwarty, przez Dom Badawczy Maison&Partners, na zlecenie platformy Kapitalni.org.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.