Funt drożeje: inwestorzy uwierzyli w rozsądny brexit?

foto: pixabay

Przewodniczący KE i premier Wielkiej Brytanii ogłosili, że negocjatorzy zdołali ustalić tekst porozumienia brexitowego. Jednak nie wiadomo czy nie będzie niespodzianki ze strony brytyjskiego parlamentu. Inwestorzy nabrali optymizmu, a funt się wzmocnił.

– Premier Wielkiej Brytanii poszedł na bardziej ugodową ścieżkę, a dotyczy to zwłaszcza backstopu, czyli granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Szczegóły umowy nie są znane, ale wiadomo już, że granica celna między Unią, a Wielką Brytanią zostanie przesunięta na Morze Irlandzkie.

Termin opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nadal jest bardzo wątpliwy, bo ma to być koniec października. Jednak inwestorzy zareagowali pozytywnie na uzgodnienia.

– Dla inwestorów najgorszym scenariuszem byłby niekontrolowany brexit i dlatego tak wiele dzieje się ostatnio na rynku funta w związku z negocjacjami i zmiennymi nastrojami – komentuje ekspert XTB.

Na wieść o efektach negocjacji funt brytyjski podrożał do 4,95 zł. Jego minimum z ostatnich 12 miesięcy to 4,67 zł (kurs z 12 sierpnia), a maksimum to 5,04 zł (kurs z 15 marca).

 

MarketNews24

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.