Ebury zachęca firmy importujące z Chin do rozliczeń w juanie

foto: pixabay

Ebury wprowadza na rynek transakcje parallel forward. Rozwiązanie umożliwia firmom importującym towary z Chin wyeliminowanie ryzyka kursowego w parze z juanem – daje możliwość uzgodnienia z dostawcami ceny w chińskiej walucie i jednocześnie rozliczenia się z nimi w dolarze, który wciąż jest przez nich preferowany.

Jak podaje GUS, wartość importu z Chin do Polski w 2019 roku wyniosła ponad 125 mld zł. Oznacza to, że Państwo Środka jest drugim, najważniejszym po Niemczech, źródłem importowanych dóbr (w minionym roku odpowiadało za ok. 12% całego importu do Polski).

Zdecydowana większość transakcji pomiędzy polskimi zamawiającymi a chińskimi dostawcami jest rozliczana w dolarze amerykańskim – odsetek ten jest szacowany aż na 85%. Około 10% rozliczeń dokonuje się w chińskich juanach, a w przypadku pozostałych kilku procent transakcji przeważa euro. Od dekady udział juana w rozliczeniach handlowych pomiędzy firmami z Polski i Chin powoli, ale sukcesywnie rośnie.

Juan kusi polskie firmy

W ocenie Ebury trend wybierania juana w transakcjach z chińskimi przedsiębiorcami może przybrać na sile w nadchodzących latach. Zyskaliby na tym polscy importerzy.

Rozliczanie transakcji zakupu bezpośrednio w chińskiej walucie zamiast w amerykańskiej ogranicza ryzyko kursowe, jako że kurs złotego w relacji do juana jest znacznie stabilniejszy niż złotego do dolara. Wynika to z przynależności złotego i juana do jednego koszyka walut rynków wschodzących. A im niższe wahania kursu, tym łatwiej chronić marżę – mówi Adam Stosio, dyrektor zarządzający ds. transakcji walutowych Ebury Polska.

Ekspert przypomina, że rozliczanie się z partnerami biznesowymi z Chin w dolarze generuje dla polskiego przedsiębiorcy także inne ryzyka. Głównym z nich jest to, że zazwyczaj chińscy dostawcy nie stosują kontraktów zabezpieczających. To jeden z najważniejszych powodów, dla którego importerzy łaskawym okiem patrzą na juana mimo dominacji dolara amerykańskiego na światowych rynkach.

Nawet jeśli ceny towarów są ustalone w dolarze, to dostawcy z Chin nadal muszą przeliczać otrzymane płatności na juana z tytułu kosztów ponoszonych w tej walucie. W razie spadku kursu USD/CNY chińskie firmy starają się scedować niekorzystną dla siebie różnicę na polskiego kontrahenta, podnosząc pierwotnie uzgodnione ceny – wyjaśnia Adam Stosio.

Chińczycy niechętni juanowi

Wydawałoby się, że juan powinien być dla chińskich dostawców preferowaną walutą rozliczeń. W praktyce nie zawsze akceptują oni płatności w swojej walucie. Czasami wynika to z polityki tamtejszych banków.

Niektóre banki działające w Chinach są zobowiązane do zachowania określonej części rezerw w walutach obcych i oczekują od chińskich firm eksportowych, że te nie będą przyjmować płatności od kontrahentów w lokalnej walucie. Zdarza się też, że wymagają od przedsiębiorców otrzymujących płatność w juanie dostarczenia dodatkowych dokumentów, co w ocenie wielu z nich stanowi niepotrzebne komplikacje – wymienia Adam Stosio.

Niechęć do rozliczania transakcji w juanie czasami wynika także ze stosowanej przez chińskie firmy optymalizacji podatkowej.

Niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują w swojej działalności tzw. konta nierezydenta, założone dla własnych podmiotów zlokalizowanych poza Chinami kontynentalnymi. Ułatwia im to otrzymywanie zwrotu podatku, ale wymaga, by płatności od zagranicznych obiorców wpływały w walucie innej niż juan, np. w dolarze – dodaje ekspert.

Alternatywa dla importerów

Specyfika rynku chińskiego w zakresie rozliczeń walutowych i problemy, jakie generuje ona dla przedsiębiorców, sprawiły, że Ebury zdecydowało się rozszerzyć swój wachlarz operacji płatniczych i zabezpieczających o nowy model płatności. Transakcja parallel forward, bo o niej mowa, umożliwia polskim importerom ustalenie ceny towaru w chińskim juanie, ale przesłanie płatności w dolarze na podstawie kursu spot USD/CNY (transakcja jest dokonywana na rynku kasowym i rozliczana po aktualnie obowiązującej cenie).

Taki model rozliczenia umożliwia polskim przedsiębiorcom ochronę marży dzięki zabezpieczeniu kursu juana i zapewnia przewidywalność w zarządzaniu kosztami. Jednocześnie pomaga budować długoterminowe relacje z dostawcami dzięki temu, że w przypadku nagłej, niekorzystnej dla chińskiego kontrahenta zmiany kursu USD/CNY strony unikną konieczności renegocjacji pierwotnie zawartej umowy – wylicza Adam Stosio.

Obecnie parallel forward od Ebury to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku, jeszcze nieoferowane przez polskie banki ani pozostałe instytucje finansowe. To także kolejna innowacja w zakresie rozliczeń walutowych dla firm z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw.

W przeszłości Ebury zaoferowało eksporterom i importerom kontrakty typu window forward – dostępne również dla chińskiego juana. W przeciwieństwie do klasycznych kontraktów terminowych zapewniają one możliwość zabezpieczenia kursu walutowego przy zachowaniu elastycznych terminów płatności. Sprawdzają się w sytuacjach, gdy np. przedsiębiorca wie, że przez następne dwa lata będzie musiał kupować walutę obcą za milion złotych rocznie, ale nie jest w stanie dokładnie zaplanować kiedy.

 

*****

Informacje o Ebury

Ebury to międzynarodowa instytucja płatnicza specjalizująca się w usługach finansowych dla sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, posiadająca status Instytucji Pieniądza Elektronicznego. Pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 130 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Ebury udostępnia instrumenty finansowe zabezpieczające ryzyko kursowe, zwiększa bezpieczeństwo dochodów i chroni marże przedsiębiorców. Analizy i zestawy użytecznych informacji przekazywane przez analityków instytucji zapewniają przedsiębiorcom komfort i możliwość skoncentrowania się na prowadzeniu własnego biznesu.

Zespół Ebury ma bogate doświadczenie na światowych rynkach finansowych, pracuje w 25 biurach na całym świecie. Własne centrum IT w Maladze (Hiszpania) oraz Londynie (Wielka Brytania) dostarcza klientom bezpieczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne, w tym najwyższej jakości platformę online. Firma współpracuje z wiodącymi światowymi instytucjami finansowymi, konsekwentnie budując możliwości transakcyjne w kluczowych miejscach na całym globie. Uczestniczy w najważniejszych globalnych inicjatywach dotyczących rozwoju nowego ekosystemu płatniczego, jak np. SWIFT gpi. W ciągu ostatnich lat Ebury otrzymało wiele nagród za kompetencje w zakresie rozliczeń międzynarodowych, które sprawdziło do tej pory ponad 49 tysięcy importerów i eksporterów, w tym niemal 2 tysiące firm z Polski.

Gwarancją bezpiecznej współpracy z Ebury jako regulowaną Instytucją Pieniądza Elektronicznego jest działalność pod nadzorem Narodowego Banku Belgii w Unii Europejskiej oraz FCA (brytyjskiego odpowiednika KNF) w Wielkiej Brytanii. Suma bilansowa Ebury wynosi 1,12 miliarda dolarów amerykańskich. Strategicznym udziałowcem (50,1%) Ebury jest Banco Santander – jedna z największych grup bankowych na świecie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.