Dlaczego bezrobocie w Polsce nie będzie już spadać

foto: pexels

Tylko cztery kraje w UE mają niższe bezrobocie od Polski. Stopa bezrobocia nie będzie już spadać, choć firmom brakuje pracowników. To dlatego, że mamy bardzo niską aktywność zawodową, co program 500+ pogłębia.

– Uważam, że rynek pracy znajduje się obecnie w stanie równowagi, a to oznacza, że stopa bezrobocia będzie się utrzymywała na stabilnym poziomie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polski.

Według metodologii UE stopa bezrobocia w Polsce wynosi tylko 3,4 proc. Niższa jest w Czechach, Holandii, Niemczech i na Węgrzech.

Natomiast stosując metodologię GUS, stopa bezrobocia w 2018 r. wynosiła 5,8 proc. W ocenie ekonomistów Credit Agricole będzie taka sama w tym i przyszłym roku. Różnice pomiędzy GUS a Eurostatem wynikają m.in. z tego, że do urzędów pracy zgłaszać się niepracujący, aby zachować dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, co jeszcze nie oznacza, że szukają pracy.

– Potencjał do spadku stopy bezrobocia będzie bardzo ograniczony – ocenia ekspert Credit Agricole Bank Polski. – To dlatego, że stopa aktywności zawodowej pozostaje na niskim poziomie.

Obniżenie wieku emerytalnego zmniejsza stopę aktywności zawodowej. Wpływ programu 500+ też nie jest pod tym względem pozytywny.

Źródło: MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.