Czy ZUS może zbankrutować? Co wówczas z naszymi emeryturami?

foto: flickr, zus

Obniżenie wieku emerytalnego bardzo niekorzystnie wpływa na wielkość wypłacanych emerytur. Czy ZUS może zbankrutować?

– Takie katastroficzne wizje, które powracają w publicznej debacie, są nieprawdziwe – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). – Reforma z 1999 r. wprowadziła dobrą zasadę, że I filar, czyli ZUS, oparty jest na regule, że wielkość emerytury uzależniona jest od wielkości wpłaconych składek, a wielkość wydatków ZUS wynika z wielkości przychodów ze składek.

Skąd w takim razie deficyt w budżecie ZUS, który trzeba zmniejszać transferami z budżetu państwa? Przyczyn jest kilka.

– To problem wynikający z istnienia „starego portfela” emerytur sprzed 1999 r. i zbyt hojnie wyliczonego kapitału początkowego – mówi ekspert FOR. To także skutek m.in. decyzji politycznych, dotyczących minimalnych emerytur, gdy są one wyższe niż wynikałoby z wielkości zgromadzonych składek.

Ten ostatni problem będzie coraz większym obciążeniem dla budżetu państwa, z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Coraz więcej będziemy mieli emerytów, a zwłaszcza kobiet, którzy otrzymywaliby bardzo niskie emerytury, gdyby nie były podwyższane di wysokości emerytury minimalnej.

Mamy nadal okres dobrej koniunktury gospodarczej, choć PKB będzie w kolejnych latach rósł już wolniej, ale gdy zacznie się dekoniunktura światowa, pojawią się coraz większe problemy ze stanem budżetu państwa. Wtedy będziemy musieli obniżać wydatki i podwyższać podatki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.