Czy polskiej gospodarce uda się powtórka z unikania kryzysu?

Dynamika polskiego eksportu utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Przed dziesięciu laty wysoki eksport uchronił gospodarkę przed recesją. Ta sytuacja może się powtórzyć.

Po 10 miesiącach 2019 r. dynamika polskiego eksportu to 5,3 proc. – Jest to tempo wolniejsze niż w 2018 r., gdy eksport wzrósł 0 7 proc., a rok wcześniej nawet o 10 proc. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. – Jednak w obliczu zawirowań na rynkach światowych wyniki eksportu są nadal dobre.

Polski eksport może ucierpieć z kilku powodów. Ocieplenie w wojnach handlowych pomiędzy USA i Chinami jest tylko chwilowe. Coraz większe problemy mają Niemcy czyli nasz najważniejszy partner w handlu zagranicznym. Według prognoz Coface niemiecka gospodarka w 2020 r. będzie rosła w tempie zaledwie 0,5 proc. Zaledwie przed pięciu laty było to tempo 5-krotnie wyższe.

– Po kryzysie w 2008 r. zagraniczne firmy szukały kontrahentów, którzy produkowali taniej zapewniając dobrą jakość i wówczas Polska wyszła obronną ręką z kryzysu – komentuje G.Sielewicz. – Może się okazać, że nasz eksport pozostanie na dobrym poziomie w 2020 r. Powrót do dwucyfrowej dynamiki z 2017 r. nie jest jednak w najbliższych latach realny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.