Biuro w domu, czy to się opłaca?

Jak wynika z rejestru REGON, w Polsce funkcjonuje blisko trzy miliony jednoosobowych działalności gospodarczych[1]. Polacy chętnie podejmują decyzję o rozpoczęciu pracy na własny rachunek. Wraz z przejściem „na swoje” pojawiają się jednak nowe wyzwania, m.in. znalezienia przestrzeni dla firmowego biura. Bywa, że najlepszym rozwiązaniem może być siedziba w… naszym mieszkaniu. Eksperci finansowi oraz od ergonomii pracy podpowiadają, w jaki sposób stworzyć funkcjonalną przestrzeń do pracy we własnym „M”, z czego sfinansować zakup wyposażenia i co zrobić, by zredukować jak najwięcej kosztów.

Niewielka przestrzeń, duże wymagania

Podjęcie decyzji o ulokowaniu firmy we własnym mieszkaniu pozwala ominąć często wysokie koszty najmu czy kupna osobnego lokalu. Pierwszym krokiem, który pozwoli nam dokonać metamorfozy wybranej części lokum powinno być jednak dokładne określenie funkcji, które będzie pełnić. Bywa bowiem, że ze względu na powierzchnię naszego mieszkania, strefa biura będzie wykorzystywana przez nas także do innych celów.

– Urządzając przestrzeń do pracy w mieszkaniu warto zadbać przede wszystkim o funkcjonalne i ergonomiczne meble. Dlaczego? Inwestując w takie rozwiązania, inwestujemy przede wszystkim w wygodę oraz bezpieczeństwo. Przykładowo, biurko z możliwością regulacji blatu pozwala na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą, a także na dopasowanie wysokości blatu do swojego wzrostu, co w perspektywie wielu godzin spędzonych przy pracy ma dla naszego zdrowia kluczowe znaczenie. Dodatkowym atutem takich rozwiązań jest możliwość dostosowania miejsca pracy do potrzeb pozostałych domowników, a w razie potrzeby taka funkcja pozwala trzymać sprzęt oraz ważne dokumenty poza zasięgiem najmłodszych – radzi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Ważnym elementem planowania powinno być również dostosowanie przyszłej przestrzeni do specyfiki naszej pracy. Jeśli wymaga ona skupienia, warto zadbać o odpowiednie wydzielenie domowego biura od reszty mieszkania, np. za pomocą ścianek akustycznych – dodaje ekspert Mikomax Smart Office.

Możliwości finansowania

Jeśli nie mamy odpowiednich oszczędności, które pozwolą nam na sfinansowanie remontu i zakupu wyposażenia, możemy skorzystać z produktów i rozwiązań finansowych oferowanych przez banki. – Do wyboru mamy m.in. kredyty inwestycyjne czy obrotowe oraz linie kredytowe. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy działalność i nie mamy jeszcze wypracowanej historii funkcjonowania ani podpisanych kontraktów, najlepszym rozwiązaniem będzie otwarcie kredytu w koncie firmowym. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. płacenie odsetek od funduszy faktycznie wykorzystanych, a nie przyznanego limitu – mówi Monika Mojzesowicz, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Innym wyjściem będzie staranie się o kredyt firmowy. Aby zwiększyć swoje szanse na jego uzyskanie, możemy przedstawić bankowi biznesplan z uwzględnieniem naszych przyszłych, szacowanych zarobków. – Istotną sprawą jest przy tym jednak lokalizacja, gdyż część banków może uznać ją za nieodpowiednią do naszego profilu działalności, czyli wybranego PKD. Gdy np. mieszkanie będzie oddalone od naszej grupy potencjalnych klientów, czy nawet umieszczone na piętrze budynku, może nie zgodzić się przyznać nam finansowania. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto udać się do pośrednika finansowego, który wskaże dostępne możliwości – mówi Monika Mojzesowicz, ekspert ZFPF, Expander.

Poniesione wydatki możesz odliczyć

Część wydatków związanych z adaptacją pomieszczenia mieszkalnego na biuro i jego eksploatacją możemy oczywiście odliczyć od podatku. – Na początku musimy określić, jaki procent mieszkania chcemy przeznaczyć na biuro. Przykładowo, jeżeli nasze mieszkanie liczy 50 m2, czynsz 500 zł, a pokój, który przeznaczamy na biuro 17,5 m2 – tj. 35% powierzchni – to opłata za tą konkretną część mieszkania wynosi 175 zł. Taką kwotę możemy zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu – podpowiada Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse. Podobne wyliczenia możemy zastosować, jeżeli do kosztów uzyskania przychodu chcemy zaliczyć odsetki kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup tego mieszkania.

Jeżeli zdecydujemy się włączyć część mieszkania do środków trwałych firmy, możemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych kosztów, które ponosimy w związku z eksploatacją mieszkania – Wydatki te również możemy zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. Na początku jednak ustalmy wartość początkową naszego lokum, najczęściej będzie to cena kupna nieruchomości, którą możemy powiększyć o wkład finansowy poniesiony podczas remontu lub wcześniejszych prac wykończeniowych – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF.

Ważną sprawą są również media. Jeżeli chcemy odliczyć od podatku koszty zużycia energii elektrycznej, gazu bądź Internetu, musimy założyć osobne liczniki dla firmy oraz podpisać dodatkową umowę z operatorem sieci. – Koszty w związku z użytkowaniem telefonu czy sieci internetowej muszą być wyraźnie oddzielone od tych prywatnych, zatem musimy zawrzeć osobne umowy specjalnie dla firmy. Podobnie sytuacja wygląda z gazem czy prądem. Najlepiej, jeżeli dla pomieszczenia przeznaczonego na biuro założymy oddzielne liczniki, wtedy w prosty sposób będziemy mogli wykazać wydatki związane z bieżącą działalnością firmy – podpowiada ekspert ZFPF.

Jeżeli chcemy stworzyć biuro we własnym mieszkaniu, musimy się do tego wcześniej przygotować. Pozwoli nam to na bezproblemowe rozdzielenie stref, prywatnej i służbowej, a co za tym idzie – ułatwi oddzielenie kosztów związanych z użytkowaniem lokum, które możemy odliczyć.

[1] Za: http://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/758806,Przybywa-jednoosobowych-dzialalnosci-gospodarczych.html dane z czerwca 2017 roku.

O ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.