Będzie odpowiedzialność zbiorowa dla lokatorów za niesegregowanie śmieci

foto: pixabay

Segregujemy nadal niewiele odpadów. Niektórzy lokatorzy tylko deklarują, że to robią, aby płacić niższe opłaty. Dlatego w budynkach wielorodzinnych wprowadzana jest odpowiedzialność zbiorowa. Jeden lokator może spowodować drastyczny wzrost opłat dla wszystkich.

W Polsce tylko 30 proc. odpadów podlega recyklingowi. Normy unijne narzucają na nas obowiązek uzyskania 50 proc. recyklingu już w 2020 r. Wymagania pod tym względem będą się zwiększać w kolejnych latach.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wprowadziła obowiązek segregacji odpadów dla wszystkich oraz możliwość nałożenia dużo wyższych opłat za odpady niesegregowane. Wydatki mieszkańców mogą bardzo wzrosnąć, gdyż opłata może być nawet 4-krotnie wyższa od tej, która jest wprowadzona za śmieci segregowane.

– Wydatki przeciętnego gospodarstwa domowego mogą rocznie wzrosnąć nawet o kilkaset złotych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Karol Andrzejewski, dyrektor regionalny TuMieszkamy, firmy zarządzającej nieruchomościami należącej do międzynarodowej Grupy City Service. – Jest to ogromny wzrost, który ma zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów.

Ogromnym problemem w budynkach wielorodzinnych jest weryfikacja kto segreguje odpady, a kto tego nie robi. Mają z tym problemy spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Dotychczas było tak, że każdy mieszkaniec samodzielnie decydował czy będzie segregował odpady, a na tej podstawie naliczana była wysokość opłaty za odbiór odpadów.

Zgodnie z nowelizacją ustawy opłata będzie dotyczyła właściciela nieruchomości.

– Wątpliwość budzi tutaj wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej za segregację odpadów, ale jest to związane z olbrzymimi trudnościami w zweryfikowaniu kto z lokatorów przyczynił się do podwyższenia opłat za odpady niesegregowane – komentuje dyr. Karol Andrzejewski z TuMieszkamy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.