W 2021 roku padł rekord liczby transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych

foto: pixabay

komercyjnych, inwestorzy kupowali na potęgę polskie magazyny

Warszawa – 8 lutego 2022 – Po pandemicznym spowolnieniu rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce zaczyna wracać do poziomów sprzed Covid-19. W 2021 roku łączna wartość inwestycji wyniosła 5,71 mld euro, a złożyła się na nią rekordowa liczba 164 transakcji – wynika z danych CBRE. Ponad połowa całej kwoty dotyczyła rynku magazynowego, na drugim miejscu znalazły się biura, a na trzecim handel. Najwięcej inwestorów pochodziło z Europy, a wartość polskiego kapitału wyniosła 4%. Eksperci CBRE wskazują, że w 2022 roku wolumen inwestycji może osiągnąć nawet 6,5-7 mld euro, co oznaczałoby wzrost o ponad 20% r/r i powrót do wyników notowanych przed pandemią.

– Pomimo obaw rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce nadrabia po zawirowaniach pandemii. Rok 2021 okazał się rekordowy pod względem liczby transakcji, których było 164, porównywalnie co w przedpandemicznym 2019. Również wartość inwestycji na rynku rośnie. Ich wolumen osiągnął 5,71 mld euro, czyli o 7% więcej w porównaniu do 2020 roku. Prognozy na najbliższe miesiące także są obiecujące. Szacujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych w 2022 może wynieść ok. 6,5-7 mld euro, co oznaczałoby powrót do historycznie wysokich wolumenów inwestycyjnych sprzed pandemii, które zostały odnotowane w latach 2018 i 2019 – mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

W 2021 roku największy udział w całej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce miał sektor magazynowo-logistyczny. Transakcje z tego obszaru osiągnęły historycznie najwyższy poziom 2,94 mld euro i stanowiły 52% całkowitego wolumenu, o 3 pp. więcej niż w 2020 roku. Na drugim miejscu znalazły się nieruchomości biurowe, które odpowiadały za 29% całej kwoty i 1,7 mld euro. Trzecie miejsce przypadło obiektom handlowym, w które zainwestowano 898 mln euro, a więc 16% całego wolumenu i 3 pp. więcej niż rok wcześniej.

Rekordowo dużo transakcji

Największą transakcją w 2021 roku był zakup nieruchomości logistycznych Exeter przez azjatyckiego inwestora GIC o wartości 260 mln euro. Transakcja była częścią większego portfela, w którego skład wchodziły magazyny z Europy Zachodniej i Centralnej. W sektorze biurowym jednym z największych wydarzeń była sprzedaż 9 istniejących i 2 budowanych obiektów krakowskiej grupy BUMA wartych 200 mln euro do funduszy Partners Capital. Jeśli chodzi o największe transakcje pojedynczymi biurowcami to w Warszawie została sfinalizowana sprzedaż budynku Metropolitan, a w miastach regionalnych biurowca Neon w Gdańsku. Wśród obiektów handlowych najwyższą wartość osiągnęła transakcja zakupu centrum handlowego M1 Marki przez południowoafrykański fundusz Redefine.

Kapitał z Europy

Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym w 2021 pozostała Europa, która stanowiła 47% całkowitego wolumenu (ponad 2,6 mld euro). Udział polskich inwestorów to jedynie 235,5 mln euro (4%) w całej puli kapitału. Na drugim miejscu z 23% znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej (1,3 mld euro), 11% z Azji (640 mln euro), a 4% z Afryki (229 mln euro).

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.