Upadłość konsumencka będzie łatwiejsza do przeprowadzenia

W tym roku planowane są duże zmiany prawne dotyczące upadłości konsumenckiej, ważne dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i dla członków zarządów spółek kapitałowych. Takie bankructwa będzie łatwiej ogłosić, a ich liczba zwiększyć się może nawet trzykrotnie.

-W tym roku planowane są zmiany dotyczące tzw. rażącego niedbalstwa w zadłużaniu się – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta. -Już nie będzie ono samoistną przesłanką do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. I dzięki temu znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej.

Inna przygotowywana zmiana związana jest z ogłaszaniem upadłości działalności gospodarczej: -Zmiana ta dotyczy przede wszystkim prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale również członków zarządów spółek kapitałowych – wyjaśnia G.Baran, specjalizujący się w upadłościach konsumenckich.

Zniknie wtedy kolejna bariera w ogłaszaniu bankructw konsumenckich. W 2017 r. sądy ogłosiły ok. 6 tys. takich upadłości, a po zmianach prawnych ich liczba zwiększy się w ocenie eksperta 2-krotnie, a może nawet 3-krotnie.

MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.