Są w Polsce miejsca, gdzie można się poczuć jak na południu Europy

Wielu naszych rodaków kupuje mieszkania i domy na południu Europy ze względu na słońce. Jednak i u nas są miejsca, w których go nie brakuje. Portal GetHome.pl zbadał, gdzie jest najkorzystniejszy stosunek cen mieszkań do… ilości słońca.

 

W najbardziej słonecznych miastach na południu Europy słońce świeci w ciągu miesiącu średnio przez 230-240 godzin. Oczywiście w Polsce możemy tylko pomarzyć o tak wysokim poziomie tzw. usłonecznienia. Okazuje się jednak, że są u nas miasta, w których mieszkańcy mogą korzystać z promieni słonecznych średnio nawet przez ponad 170 godzin w miesiącu. Z publikowanych co miesiąc przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej danych z 22 stacji badawczych w kraju wynika, że w ostatnich pięciu latach najbardziej usłonecznionymi miastami w Polsce były Jelenia Góra, Wrocław i Zielona Góra. Od maja do sierpnia słońce świeci tam nawet przez ponad 250 godzin średnio w ciągu miesiąca. Na drugim biegunie są zaś Suwałki i Warszawa, gdzie odnotowano w ciągu miesiąca średnio tylko ok. 140 godzin słonecznych.

 

Dlaczego poziom usłonecznienia jest ważny?

Z pewnością wiedza na ten temat pomaga prognozować opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Jednak z punktu widzenia mieszkańców ważniejszy jest wpływ promieni słonecznych na zdrowie – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

I wyjaśnia, że według fizjologów słońce wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, bo powoduje wzrost poziomu serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób. Z kolei niedobór serotoniny, szczególnie jesienią i zimą, jest przyczyną m.in. depresji.

GetHome.pl zbadał nie tylko, gdzie warto rozważyć zakup mieszkania lub domu ze względu na ilość słońca, ale także – na średnią cenę metra kwadratowego dwu- i trzypokojowych mieszkań (zarówno używanych jak i nowych) oferowanych w portalach GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.

 

Najlepsze i najgorsze lokalizacje pod słońcem

Na podstawie tych danych stworzyliśmy ranking, w którym bezapelacyjnym zwycięzcą jest Jelenia Góra. Jest to najtańsza lokalizacja z największą liczbą godzin słonecznych. Średnia cena mieszkań wynosi tu tylko ok. 4,5 tys. zł/m2. Za tę cenę uzyskujemy możliwość korzystania z promieni słonecznych średnio przez 178 godzin w miesiącu. Latem słońce operuje tu średnio przez blisko 270 godzin w miesiącu, zaś jesienią i zimą – nieco ponad 100 godzin.

W dodatku Jelenia Góra jest stolicą Karkonoszy. Miasto lub jego okolice są więc doskonałą lokalizacją na mieszkanie lub dom wakacyjny.

 

Na drugim miejscu jest Zielona Góra, która jest znana jako polska stolica wina. Ponadto Zielona Góra jest najbardziej zalesionym miastem wojewódzkim. Lasy zajmują ponad połowę obszaru tego miasta!

Na podium jest też Opole, w którym ceny mieszkań i liczba godzin słonecznych prezentują się bardzo korzystnie na tle innych miast.

Niestety, słoneczne miasto, jakim jest bez wątpienia Wrocław, uplasowało się na przedostatnim miejscu w naszym rankingu. To dlatego, że mieszkania są tu bardzo drogie.

Ostatnie miejsce zajęła Warszawa. W ciągu miesiąca obszar miasta jest nasłoneczniony średnio zaledwie przez 140 godzin. Za to ceny mieszkań są tu księżycowe – komentuje ekspert GetHome.pl.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.