2loop Tech S.A. oraz ESOLEO sp. z o.o. z Grupy Cyfrowy Polsat, podpisały list intencyjny
w zakresie badań nad technologią recyklingu paneli fotowoltaicznych. Docelowo strony będą dążyły do budowy wspólnego zakładu przetwarzającego zużyte instalacje PV.
Zainteresowanie rynku OZE recyklingiem paneli PV jest ogromne. Według raportu “Europe Solar Panel Recycling Market 2020-2027” opracowanego przez analityków Research&Markets, wartość rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych w Europie w 2020 roku wyniosła 49,1 mln dolarów. Eksperci przewidują, że w latach 2020-2027 rynek ten będzie rósł o 19 proc. rocznie. W efekcie wartość rynkowa branży recyklingowej w Europie wzrośnie do poziomu 165,8 mln dolarów.
Wybiegamy w przyszłość i już teraz wspieramy opracowanie metody gwarantującej ekologiczne rozwiązania recyklingu paneli PV – mówi Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO. Dzięki współpracy z 2loop Tech będziemy mogli oferować naszym klientom bezpieczne, ekologiczne i efektywne kosztowo zagospodarowanie zużytych paneli PV. Docelowo, wraz z 2loop Tech, rozważamy wybudowanie zakładu zajmującego się przetwarzaniem zużytych, zniszczonych lub zbędnych paneli fotowoltaicznych, w tym pochodzących z instalacji budowanych przez ESOLEO – dodaje Mariusz Klimczak.
Według wyliczeń amerykańskiego Departamentu Energii, około 95 proc. sprzedawanych obecnie paneli jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, a więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Teoretycznie są tak zaprojektowane, aby wytrzymać dziesięciolecia, jednak przyjmuje się, że przeciętny okres funkcjonalności panelu wynosi maksymalnie 20 – 30 lat. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne osiągną już kres swojej użyteczności i potrzebne są systemowe rozwiązania, aby zbudować efektywny system recyklingu – mówi prof. Barbara Tora z AGH, przewodnicząca rady naukowej 2loop Tech. Bezodpadowy recykling paneli pozwoli ochronić tak cenne obecnie zasoby i surowce, zwiększyć efektywność energetyczną a dzięki temu zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) – dodaje prof. Tora.
Liczba firm zainteresowanych naszymi rozwiązaniami jest ogromna i już teraz wiemy, że nasz zakład w podpoznańskich Czaplach może być niewystarczający – mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech. Jednocześnie zwraca uwagę, że budowa paneli wymaga dużej ilości surowców, od których jest dziś uzależniony sektor OZE. Koszty ich wydobycia rosną i raczej nie przestaną. Jeśli nie zadziałamy, te cenne surowce mogą wylądować na składowisku odpadów, dlatego w celu wykorzystania ich w sposób całkowicie zrównoważony, niezbędne jest powtórne przetworzenie paneli w procesie recyklingu. Zyskają na tym wszyscy – producenci, klienci końcowi, a przede wszystkim środowisko – dodaje Karbowniczek.
W ramach współpracy, ESOLEO będzie wspierała działania 2Loop Tech S.A. w zakresie prowadzonych badań i rozwoju oraz wdrażania technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych, a w szczególności paneli instalowanych przez ESOLEO. Spółka zamierza również przekazywać próbki paneli fotowoltaicznych, wykonanych w różnych technologiach, celem doskonalenia procesu ich recyklingu. Strony planują powołać spółkę celową, która wybuduje zakład recyklingu ogniw fotowoltaicznych. W zakładzie zostanie wdrożona technologia opracowana przez 2loop Tech S.A. Zachowane będą wszelkie wymagania prawne dotyczące przetwarzania odpadów pochodzących ze źródeł energii odnawialnej,
w tym odpadów pochodzących z instalacji budowanych przez ESOLEO. Zakład ten będzie należał do wyodrębnionej spółki kapitałowej.
Więcej informacji udziela:
Marcin Karbowniczek
Prezes Zarządu 2loop Tech
tel.: 513 628 888
e-mail: marcin.karbowniczek@2loop.tech
www: 2loop.tech
O firmie 2loop Tech S.A.
2loop Tech S.A. to spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii. Dzięki badaniom własnym oraz zawiązanemu konsorcjum badawczo-wdrożeniowemu z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, spółka wprowadza na globalny rynek innowacyjne, ekologiczne i efektywne kosztowo rozwiązania w obszarze recyklingu paneli fotowoltaicznych. 2loop Tech to międzynarodowy zespół renomowanych naukowców, dzięki którym opracowana technologia stanie się jednym z najbardziej innowacyjnych i wydajnych sposobów odzyskiwania surowców oraz redukcji odpadów z urządzeń wykorzystywanych w energetyce. Spółka zamierza w 2021 roku przeprowadzić Pre-IPO, a docelowo zadebiutować na New Connect w 2022 roku.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis