Rekord, to spłata długu rozłożona na 160 miesięcy

Rządowe tarcze coraz słabiej chronią firmy przed kłopotami. Liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła aż o 175 proc. Efekt pandemii jest też taki, że wierzyciele chętniej godzą się na wykreślenie części długu i wydłużenie okresu spłaty.

– W postępowaniach restrukturyzacyjnych wierzyciele coraz częściej wyrażają wolę zawarcia układu, w którym następuje umorzenie części wierzytelności głównej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Grajda, partner zarządzający w MGW Corporate Consulting Group.

W minionym roku ponad 68 proc. otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych kończyło się takim umorzeniem.

W prawie 90 proc. postępowań, które kończyły się umorzeniem wierzytelności głównej, poziom tego umorzenia był ponad 20-procentowy.

W kolejnych miesiącach drugiego półrocza 2020 r. rosło też przyzwolenie wierzycieli na rozłożenie spłat na coraz dłuższy okres czasu. Za standardowy okres spłaty można już przyjmować 60 miesięcy.

Firma doradcza MGW Corporate Consulting Group opublikowała swój kolejny, kwartalny raport dotyczący postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce. Tym razem dane dotyczą zarówno IV kwartału jak i całego roku 2020. Raport powstał na podstawie analizy ogłoszeń ukazujących się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jak również praktycznej wiedzy wynikającej ekspertów MGW CCG.

– Najdłuższy okres spłaty, jaki odnotowaliśmy w naszym raporcie to ponad 160 miesięcy – dodaje Mariusz Grajda.

To efekt pandemii, a ilość i rodzaj otwieranych przez przedsiębiorstwa postępowań restrukturyzacyjnych może być istotnym wskaźnikiem koniunktury gospodarczej a także obrazować ryzyko związane z prowadzeniem działalności w poszczególnych lokalizacjach lub w ramach poszczególnych gałęzi gospodarki.

Czwarty kwartał 2020 r. był okresem bardzo dynamicznego wzrostu ilości otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych. W porównaniu z trzecim kwartałem było ich więcej o 41,9%. Jeszcze bardziej imponujący wzrost zanotowano wobec analogicznego okresu 2019 r., wyniósł on aż 175%.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.