Przyszłość benefitów pracowniczych

Benefity pracownicze to tuż za pensją kolejny czynnik, który często decyduje o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Jak pokazują badania, aż 78% osób uważa, że pakiet świadczeń pozapłacowych jest istotny w trakcie przeglądania ofert pracy[1]. Jeszcze przed pandemią wielu pracodawców kusiło kandydatów różnymi propozycjami – jednak wirus zweryfikował rynek w tym obszarze. Jak więc będzie wyglądać przyszłość, oferowanych przez pracodawców, benefitów? 

Najbardziej reprezentatywnym rynkiem pod względem pozapłacowych świadczeń pracowniczych jest branża IT. To tutaj, mimo pandemii, pracodawcy nadal prześcigają się w benefitach, które skuszą ekspertów do podjęcia pracy. Najpopularniejszymi propozycjami do tej pory były prywatna opieka zdrowotna, (pojawiająca się w blisko 75% ogłoszeń), karta sportowa (68%) czy udział w międzynarodowych projektach (58%)[2]. Nie bez znaczenia jest również demografia – do 2025 roku 75% osób aktywnych zawodowo będą stanowić millenialsi[3]. Należy więc dobrze się przygotować, aby właśnie do nich dopasować swoją ofertę.

Oczekiwania nowej generacji pracowników

Dla osób wchodzących na rynek pracy niezwykle ważna jest możliwość ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Dostęp do szkoleń jest istotny dla blisko 50% respondentów[4]. Coraz częściej widać też odzwierciedlenie tych oczekiwań w ogłoszeniach. W zeszłym roku w prawie 56% opublikowanych ofert o pracę, pojawiła się informacja o dostępie do budżetu szkoleniowego[5].

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników jest niezwykle istotne nie tylko dla nich samych, ale również dla pracodawcy. Poszerzanie kompetencji pozwala na jeszcze lepszą realizację swoich obowiązków, a także na modyfikowanie ich zakresu. Konkurencyjne wynagrodzenie to standard w naszej branży, dlatego specjaliści coraz większą wagę przywiązują również do innych aspektów swojej pracy. Z doświadczenia wiemy, jak dużą wartością dla pracowników IT jest ciągłe zachęcanie i motywowanie ich do podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych. Istotne jest tutaj zagwarantowanie również wsparcia w poszerzaniu swoich umiejętności, np. finansowanie zdobywanych certyfikatów – komentuje Elżbieta Kozłowska, Talent Development Partner w Bonair S.A.

Benefity przyszłości

Poza szkoleniami do przyszłościowych benefitów, które powoli wkraczają na polski rynek, są także programy pożyczkowe, dodatkowe dni płatnego urlopu czy dofinansowanie studiów wyższych i podyplomowych. Co jeszcze za kilka lat może okazać się częstym świadczeniem?

Powoli w firmach zaczynają pojawiać się także Pracownicze Programy Inwestycyjne. Są to dobrowolne programy pozwalające na zainwestowanie swoich środków w konkretny cel. Pracodawcy mają tutaj dużą swobodę w ustalaniu warunków takich działań. Jedną z możliwości jest np. wykup pakietu akcji danej firmy czy grupy. Warto jednak podkreślić, że z perspektywy pracownika jest to długoterminowa inwestycja, która dodatkowo wiąże go z firmą. Musi być to więc świadoma decyzja podjęta przez osoby, które poznały już swoje miejsce pracy i chcą aktywnie angażować się w jego dalszy rozwój. W naszym kraju są to jednak początkujące programy, dlatego w Bonair jesteśmy na etapie sprawdzania, w jakiej formie będą najlepiej odzwierciedlały oczekiwania naszych pracowników – dodaje Elżbieta Kozłowska, Talent Development Partner w Bonair S.A.

Odpowiednio dobrany system świadczeń pozapłacowych staje się coraz istotniejszy do skutecznego przeprowadzenia procesów rekrutacyjnych. Warto więc pochylić się nad tym tematem i zobaczyć, co dla naszej docelowej grupy pracowników będzie atrakcyjnym dodatkiem.

Bonair jest najczęściej wybieranym dostawcą usług wdrożeniowych w technologiach Microsoft w zakresie: CRM, ERP i BI w Polsce. Firma Bonair SA powstała w 1991 roku, a w 1997 roku została przekształcona w Spółkę Akcyjną. Przedsiębiorstwo wdrożyło ponad 200 rozwiązań platformowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzięki fachowej wiedzy technicznej, wieloletniemu doświadczeniu i wysokiemu poziomowi usług Bonair zajmuje się kompleksową obsługą procesów, od analizy potrzeb biznesowych po wdrożenie i wsparcie systemu.

Firma otrzymała m.in. wyróżnienie w rankingu Gazele Biznesu branży informatycznej, została uhonorowana nagrodą „Rzetelni dla Biznesu 2017”, zdobyła tytuł Microsoft Dynamics ISV of the Year CEE czy Microsoft Country Partner of the Year. Posiada też 9 statusów Gold potwierdzających kompetencje. Kluczowymi klientami Bonair są rynkowi potentaci z każdej branży m.in.: GPW, Poczta Polska, KNF, DotPay, Royal Canin, Komputronik Biznes, Selena, BIK czy Iglotex.

Bonair zatrudnia ponad 120 pracowników i posiada biura w Warszawie, Białymstoku oraz Szczecinie.

W 2020 roku firma Bonair stała się częścią grupy Fellowmind będącej głównym partnerem Microsoft Business Applications w Europie. Fellowmind działa w 6 krajach: Polsce, Szwecji, Holandii, Niemczech, Danii i Finlandii. W skład grupy wchodzi 8 firm: Bonair, CRM Partners, Pulse, AXtension, Endeavor, eCraft, Orango oraz ProActive.

Więcej informacji: https://www.bonair.com.pl/

[1]  Raport Młodzi Polacy na rynku pracy w „nowej normalności”

[2] No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w Polsce”

[3] https://www.elevatosoftware.com/blog/millenialsi-na-rynku-pracy/

[4] Raport Młodzi Polacy na rynku pracy w „nowej normalności”

[5] No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w Polsce”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.