Polityka Wlk. Brytanii i negocjacje handlowe na linii USA-Chiny wciąż w centrum uwagi

foto: wikipedia

Europejskie i amerykańskie giełdy notowały wczoraj wzrosty na bazie opóźnienia Brexitu oraz pozytywnych sygnałów na linii amerykańsko-chińskiej. Ogłoszono, że UE popiera wniosek Wielkiej Brytanii o przedłużenie na okres do trzech miesięcy. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE zostało odsunięte do końca stycznia 2020 r.

Boris Johnson nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, aby zapewnić wybory parlamentarne 12 grudnia. Premier potrzebował wsparcia 434 deputowanych, ale tylko 299 głosowało za jego wnioskiem, a 70 było przeciw. Nie jest zaskoczeniem, że Johnson nie uzyskał poparcia, jednak wybory powszechne nadal są możliwe przed Bożym Narodzeniem. Istnieją głosy, że Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa chcą wprowadzić projekt ustawy, który wymagałby jedynie zwykłej większości parlamentarzystów do zwołania wyborów powszechnych. Mniejsze partie opozycyjne dążą do wyborów 9 grudnia, a cały proces polityczny może rozpocząć się dzisiaj.

Wydaje się, że sytuacja handlowa USA-Chiny nabiera pozytywnego tempa. Pod koniec ostatniego tygodnia usłyszeliśmy, że dokonano postępów i można było odnieść wrażenie, że pierwsza faza rozmów handlowych została prawie zakończona. Wczoraj Donald Trump wyraził nadzieję, że pakt handlowy zostanie dopięty w przyszłym miesiącu. Xi Jinping i prezydent Trump wezmą udział w spotkaniu dotyczącym współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku w Chile w przyszłym miesiącu. Wtedy ma zostać podpisana pierwsza część umowy. Przedstawiciel handlowy USA rozważa przedłużenie zawieszenia taryfowego na chiński import o wartości 34 miliardów dolarów. Zawieszenie opłat wygasa pod koniec grudnia.

Optymizm związany z negocjacjami handlowymi pomógł rynkom akcji w Europie, a S&P 500 i NASDAQ 100 odnotowały nowe rekordowe poziomy. Warto pamiętać, że umowa handlowa została prawie dopięta w maju, ale rozmowy poszły wówczas w złym kierunku, dlatego nic nie jest pewną umową, dopóki nie zostanie podpisana. Rynki akcji w Azji zachowywały się w mieszany sposób, koncentrując się na sytuacji handlowej między USA a Chinami.

Jeszcze w tym tygodniu Rezerwa Federalna ogłosi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Według FedWatch rynki wyceniają 90% prawdopodobieństwo, że nastąpi obniżka 0,25%. Wizja, że Bank centralny obniży stopy procentowe bez wątpienia wpływa na wzrosty na rynkach akcji.

Wczoraj był spokojny dzień pod względem publikacji gospodarczych. Raport sprzedaży CBI wykazał wynik -10 w październiku, co podkreśla kruchy stan brytyjskiego sektora detalicznego. Warto zauważyć, że sierpniowy odczyt wyniósł -49 i był to najsłabszy wynik od końca 2008 roku. Złoto straciło na wartości, gdy inwestorzy przelali swoje fundusze na aktywa wyższego ryzyka, takie jak akcje. Nastawienie na ryzyko było bardzo dobrze widoczne, ponieważ niektóre z głównych benchmarków amerykańskich osiągnęły nowe maksima, co zbiegło się w czasie ze spadkiem złota poniżej 1500 USD.

Ropa rozpoczęła wczorajszą sesję mocnym akcentem, jednak ostatecznie straciła na wartości. Początkowe wzrosty spowodowane były przez optymizm handlowy na linii USA-Chiny – ten sam sentyment napędził wzrost akcji, jednak słabe chińskie dane z weekendu cały czas ciążyły nad rynkami. Pekin potwierdził, że wyniki przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach spadły w najszybszym tempie od czterech lat. Firmy państwowe odnotowały spadek zysków o prawie 10% w skali rocznej, podczas gdy firmy sektora prywatnego odnotowały wzrost zysków o ponad 5%.

O godz. 10:30 Wielka Brytania opublikuje dane na temat zatwierdzeń i pożyczek hipotecznych, a ekonomiści oczekują wyników odpowiednio 65 000 i 3,8 miliarda funtów. Raport cen domów CaseSchiller w USA zostanie ogłoszony o godzinie 15:00, a ekonomiści oczekują odczytu na poziomie 2,1% rocznie.

EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,2000 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie w dół otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1035.

GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2714.

EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,41, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 7,333.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów do 12,947.

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 5,728.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie na niemiecki indeks DAX pozostają nastawieni niedźwiedzio: pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje krótkie stanowią 66% (spadek o 1 punkt procentowy w stosunku do wczoraj), a po stronie wartości transakcji, pozycje krótkie stanowią 77% (bez zmian).

GBP/USD – większość Klientów CMC Markets ma pozytywne nastawienie względem funta – pozycje długie na GBP/USD posiada 52% z nich i stanowią one 71% wartości pozycji utrzymywanych na tym rynku.

Złoto – poruszający się w ruchu konsolidacyjnym metal w portfelach klientów CMC Markets przeważa po stronie długiej. Potencjalnego wybicia górą oczekuje 71% z nich, a wartość pozycji wzrostowych wynosi 68%

Sentyment rynkowy CMC Markets

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.