Od kiedy płatności zbliżeniowe bez PIN wzrosną do 100 zł?

foto: pixabay

Banki są już gotowe do podniesienia limitu z 50 zł do 100 zł, ale chcą zwiększyć bezpieczeństwo takich płatności. Dlatego nie stanie się to już jesienią tego roku, ale jednak przed zakończeniem 2019 r.

– Banki są gotowe do wprowadzenia zmiany limitu i to praktycznie od zaraz – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Chcemy jednak, aby klienci czuli się w 100 proc. bezpieczni.

Jesienią zmienią się przepisy dotyczące tzw. silnego (mocnego) uwierzytelniania. Silne uwierzytelnianie klienta to dwuetapowa weryfikacja tożsamości oparta na przynajmniej dwóch niezależnych elementach z kategorii: * Wiedza – posiadana jedynie przez użytkownika np. kod PIN lub hasło, * Posiadanie – coś, co ma wyłącznie użytkownik np. karta płatnicza lub telefon, * Cechy klienta – coś, czym jest użytkownik – poprzez wykorzystanie biometrii np. skan siatkówki lub odcisku palca. Niezależność tych elementów opiera się na tym, że naruszenie jednego z nich, w żaden sposób nie osłabia wiarygodności pozostałych, przy jednoczesnym braku osłabienia danych użytkowników.

Limity zostaną podniesione do 100 zł dopiero po wejściu w życie tych przepisów.

– Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u na pewno zostaną podniesione przed końcem tego roku – mówi P.Barbrich.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.