Firmy z Azji, Białorusi i USA przyglądają się Polsce. Jest szansa na nowe miejsca pracy

Warszawa – 4 marca 2021 — W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący napływ nowych inwestycji zagranicznych w Polsce i regionie CEE. W kierunku naszego kraju spoglądają zwłaszcza inwestorzy z Azji, Białorusi oraz USA – wynika z analizy CBRE. Pandemia sprawiła, że wymagania inwestorów oraz ogólna charakterystyka procesu analizy potencjału lokalizacji uległa zmianie. Na znaczeniu zyskała elastyczność, którą zapewnia masowa praca zdalna. To jeden z kluczowych elementów weryfikacji atrakcyjności regionu dla nowych inwestycji, zaraz obok jakości infrastruktury i dostępu do kadry.

Dostęp do rynku pracy i określonych kompetencji zawodowych staje się łatwiejszy ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej. Nowe podejście do pracy wpływa na sposób łączenia potrzeb pracowników oraz pracodawców z potrzebami infrastrukturalnymi projektów inwestycyjnych. Znaczenia nabiera elastyczność, która staje się jednym z kluczowych elementów weryfikacji potencjału lokalizacji przez inwestorów zagranicznych – wskazuje Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE.

Azjaci lokują kapitał w Polsce

Kraje azjatyckie dotychczas skutecznie konkurowały z Europą, szczególnie w obszarze outsourcingu usług biznesowych. Jednak pandemia oraz popularyzacja pracy zdalnej sprawiły, że inwestorzy z Azji, szczególnie z Indii, Japonii i Korei Południowej coraz przychylniej spoglądają na Polskę. Przyciąga ich jakość infrastruktury i dostęp do kadry, która jest nie tylko odpowiednio doświadczona i wykształcona, ale także okazała się efektywna w zdalnym i hybrydowym sposobie pracy.

Atutem naszego kraju, w porównaniu do innych państw regionu CEE, jest również duże doświadczenie w branży nowoczesnych usług biznesowych. Skala działalności, poziom zaawansowania obsługiwanych procesów oraz wysoka jakość infrastruktury teleinformatycznej i biurowej przemawiają na naszą korzyść. Przenoszenie nowych procesów do Polski jest świadomym procesem organizacji azjatyckich o czym świadczy fakt, że część tych podmiotów prowadzi już działalność w Polsce i myśli o ekspansji do innych miast – mówi Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE.

Relokacja z Białorusi do Polski

Na przełomie 2020 i 2021 roku wiodącym kierunkiem pod względem liczby zapytań i nowych projektów inwestycyjnych w Polsce jest Białoruś. Sytuacja polityczna w tym kraju sprawiła, że wiele organizacji z zagranicznym kapitałem podjęło decyzję o relokacji. Ze względu na bliskość geograficzną Polska stała się głównym kierunkiem, tym bardziej, że specyfika projektów przenoszonych z Białorusi często obejmuje relokację personelu. Jakość życia w polskich miastach jest integralnym elementem toczących się projektów, podobnie jak infrastruktura i połączenia komunikacyjne, które generują zainteresowanie inwestycjami w centralnej Polsce. Większość projektów relokowanych z Białorusi bazuje na obsłudze procesów IT, dlatego profil lokalizacji jest szczegółowo analizowany pod względem chłonności rynku pracy dla wybranych miast regionalnych.

Duża aktywność inwestorów z USA

Zainteresowani Polską są nadal inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Skala planowanych inwestycji jest wysoka – duża część projektów dla sektora usług oscyluje wokół zapotrzebowania na ok. 100-300 pracowników w pierwszych latach działalności, chociaż rozważane są również większe. Natomiast inwestycje o zróżnicowanym charakterze, czyli obejmujące zarówno sektor usług biznesowych, logistyczny i produkcyjny w ostatnim czasie pochodzą głównie z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, jak m.in. Szwajcaria czy Wielka Brytania.

O CBRE

 

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Dallas, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2020 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników w ponad 100 krajach. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.