EBC nie zmienia stóp procentowych

foto: flickr

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe.

– Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. – czytamy w komunikacie EBC

W ubiegłym miesiącu Rada Prezesów zaskoczyła rynek ogłaszając uruchomienie trzeciej rundy programu TLTRO czyli  kwartalnych ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansujących. Oznaczało to odwrót od normalizacji polityki monetarnej – przypomnijmy, że w grudniu Europejski Bank Centralny wygasił program skupu obligacji skarbowych, nabywanych za świeżo wykreowane pieniądze (QE było prowadzone od marca 2015 roku).

– Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie – dodano w komunikacie.

Ujemne oprocentowanie depozytów w Europejskim Banku Centralnym utrzymywane jest od czerwca 2014 roku i w założeniu ma zachęcać banki komercyjne do udzielania kredytów zamiast trzymania gotówki na rachunku frankfurckiej instytucji. Z kolei stopa refinansowa utrzymywana jest na zerze od marca 2016 roku. W rezultacie trzymiesięczny Libor dla euro od kwietnia 2015 roku pozostaje ujemny.

– Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej – czytamy również w komunikacie.

O 14.30 rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa EBC Mario Draghiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.