Co dalej ze wzrostem cen, będzie jednak wyższy?

foto: sitebuilderreport.com

Inflacja zmniejszyła się w lipcu do 3,0% r/r wobec 3,3% w czerwcu, kształtując się poniżej wstępnego szacunku GUS. Analitycy spodziewali się, że może wynieść nawet 3,2%. Jak ceny będą się zmieniały w najbliższych miesiącach?

Najistotniejszym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji było zmniejszenie dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (3,9% r/r w lipcu wobec 5,7% w czerwcu). Niższe tempo wzrostu cen w tej kategorii wynikało zwłaszcza z obniżenia dynamiki cen warzyw, owoców i mięsa, głównie ze względu na silne efekty wysokiej bazy sprzed roku.

– Inflacja w Polsce cały czas jest na podwyższonym poziomie i w tym roku taka pozostanie, zwłaszcza że mamy kryzys i NBP przestrzegał, iż od inflacji bardziej boi się spadku cen – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Do końca roku inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie. W końcówce roku może być wyższa niż obecnie, dochodząc do 3,5 proc., ponieważ mamy już za sobą wiosenny spadek cen paliw, a ceny ropy naftowej na światowych rynkach znów rosną.

– Spodziewam się, że na koniec roku inflacja będzie powyżej 3,0 proc. – ocenia ekspert XTB. – Natomiast w roku przyszłym spadnie, ale będzie bliska 2 proc.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.