Zrób sobie prezent (fiskalny) pod choinkę

foto: Shopify

Nawet 2 007 zł można odliczyć pod podatku PIT za 2020 rok, wpłacając pieniądze na IKZE (czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Wpłata musi zostać zaksięgowana na rachunku przed końcem roku, więc przelew trzeba koniecznie zrobić do Wigilii.

W kończącym się roku 2020 na swoje IKZE można wpłacić maksymalnie 6 272,40 zł. Kwota odliczenia od podatku zależy od stawki PIT, którą płaci podatnik.

Pieniądze na IKZE można wpłacić jednorazowo, w ratach albo regularnie. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi podatkowej za ten rok, ważne jest, aby nie odkładać wpłaty do ostatniej chwili. W przeciwnym wypadku jest ryzyko, że pieniądze nie zostaną zaksięgowane najpóźniej w Sylwestra.

IKZE pozwala na zgromadzenie dodatkowych oszczędności emerytalnych przy jednoczesnych korzyściach podatkowych. Ta ulga w PIT jest stosunkowo wysoka i ma charakter długofalowy – można z niej korzystać co roku.

Wiadomo już, że limit wpłat na IKZE w 2021 został podniesiony do 6 310,80 zł.

Osoby posiadające IKE (czyli Indywidualne Konto Emerytalne) również są na ostatniej prostej, aby wykorzystać limit wpłat, który wynosi 15 681 zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.