Zmiany w systemie rejestrowania dotyczące wszystkich spółek

foto: pixabay

Od 1 marca 2020 r. przedsiębiorcy wszystkie wnioski do KRS będą składać przez internet. Nowy system ma zamienić papierowe formularze w ich elektroniczne wersje.

– Obecnie można wprowadzić niektóre zmiany przez internet, ale dotyczy to wyłącznie spółek, które zarejestrowane są w trybie S-24 – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Szumowski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Do korzystania z systemu konieczny będzie elektroniczny podpis kwalifikowany lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

Zmianie ulegną również zasady ustalania stanu postępowania. Dotychczas można było zadzwonić do sądu lub udać się do biura obsługi interesanta. W efekcie zmian będzie można ustalić status postępowania samodzielnie – przez internet.

Cała korespondencja wymieniana pomiędzy stronami a sądem również będzie przeprowadzana przez elektroniczny system.

– Wszystkie postanowienia czy wezwania będą dostarczane do spersonalizowanej skrzynki czyli system będzie generował wiadomości email – wyjaśnia P.Szumowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Dopełnieniem systemu będzie stworzenie dostępnego dla wszystkich i bezpłatnego portalu informacyjnego zawierającego wszystkie akta rejestrowe spółek. Dotychczas trzeba było wybrać się do sadu rejonowego, aby przeczytać takie dokumenty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.