Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w krajach UE

foto: pixabay.com

Łotwa wprowadziła znacznie wyższą kwotę wolną od podatków niż w Polsce dla najmniej zarabiających. W Holandii i Danii podwyższono opodatkowanie osób o niskich dochodach. Rumunia bardzo obniżyła podatki i ma wzrost gospodarczy dwukrotnie wyższy od Polski.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w krajach UE jest zwykle rzadko zmieniany, ale ostatnio kilka państw zdecydowało się na istotne korekty. Łotwa zrezygnowała z podatku liniowego, ale wprowadziła dużą kwotę wolną od podatków dla najmniej zarabiających, istotnie wyższą niż w Polsce.

Szczególnie ciekawym przykładem jest Rumunia, która ma znacznie niższy VAT i CIT niż Polska, a ostatnio obniżyła PIT. – Rumunia, która ma podatek liniowy, zmniejszyła opodatkowanie z 16 do 10 proc. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. – Jest to związane z tym, że Rumunia stawia na szybki wzrost gospodarczy, stymulowany niskimi podatkami.

Nie jesteśmy krajem, w którym podatki są niskie. Z raportu firmy doradczej PwC “Praca w UE – podatki i składki 2018” wynika, że w Polsce przeciętnie zarabiający singiel otrzymuje 71% swojego pełnego wynagrodzenia (średnia UE 73%). Pozostała część to podatek PIT oraz obowiązkowe składki odprowadzane w imieniu pracownika przez pracodawcę: na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe (ZUS), a także na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ). Oznacza to, że w zestawieniu z pozostałymi krajami UE zajmujemy 15. lokatę (ex aequo z Chorwacją, Łotwą i Rumunią). Pierwsze trzy miejsca należą do Cypru (91%), Malty (81%) oraz ex aequo Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (80%).

W nieco gorszej sytuacji pod tym względem znajdują się polskie rodziny. Co prawda, przy przeciętnych dochodach mogą one liczyć na 77% wynagrodzenia (średnia UE wynosi 79%), ale to zaledwie 18. miejsce w zestawieniu wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej (ex aequo ze Szwecją). Analiza PwC uwzględnia popularne ulgi na dziecko i rozliczenie małżeńskie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.