Zmiany w dziedziczeniu firm dotyczące spółek prawa handlowego

foto: pexels

Planowana nowelizacja ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, mimo iż ustawa ukierunkowana jest na firmy działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, przewiduje także zmiany dotyczące kwestii sukcesyjnych w spółkach prawa handlowego.

Planowana zmiana ma umożliwić ustanowienie przedstawiciela do wykonywania praw w spółce handlowej po śmierci wspólnika, co ma na celu uchronienie spółek przed rozwiązaniem z chwilą śmierci wspólnika (w szczególności dotyczy to spółek osobowych, posiadających dwóch wspólników), a także minimalizowanie ryzyka powstania kryzysu decyzyjnego w spółce w trakcie trwania postępowania spadkowego.

– Taki przedstawiciel może zostać wskazany na trzy sposoby – mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Karpiuk, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Po pierwsze, może zostać wskazany już w treści umowy/statutu spółki. Przedstawiciela może też wskazać sam wspólnik, o ile umowa spółki nie reguluje tej kwestii. Wówczas dla ważnego wyznaczenia przedstawiciela niezbędne jest pisemne oświadczenia wspólnika, pisemna zgoda przedstawiciela, a następnie pisemne zawiadomienie spółki o wyznaczeniu przedstawiciela. Wyznaczenie przedstawiciela możliwe jest także po śmierci wspólnika, a uprawnienie to przysługuje małżonkowi zmarłego wspólnika, spadkobiercy ustawowemu oraz testamentowemu, o ile przyjął spadek oraz zapisobiercy windykacyjnemu, o ile zapis przyjął. Do ważnego ustanowienia przedstawiciela wymagana jest zgoda uprawnionych, posiadających łącznie udział w wysokości co najmniej 70/100 w udziale po zmarłym wspólniku.

– Projektowane rozwiązanie należy ocenić pozytywnie, niemniej jednak nie rozwiązuje ono wszystkich problemów związanych z sukcesją biznesu, w szczególności nie gwarantuje trwałości oraz niepodzielności biznesu – ocenia mec. Joanna Karpiuk z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Źródło: MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.