Zmiany obniżające podatki, dotyczące darowizn na walkę z koronawirusem

Zmienił się sposób odliczania darowizn od podatków. Wprowadzono mnożniki powiększające wartość odliczeń od dochodu, zależnie od tego w jakim miesiącu podatnik przekazuje darowiznę na walkę z koronawirusem.

Tarcza antykryzysowa wprowadza preferencje dla działalności charytatywnej. Zmiany dotyczą darowizn, które są przekazywane na rzecz dedykowanych podmiotów, a są to przede wszystkim szpitale, ale także sanatoria i stacje pogotowia ratunkowego.

– Na dzień 1 kwietnia było 199 takich palcówek – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – Listę tych placówek publikują dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ, Agencja Rezerw Materiałowych i Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Jeżeli osoba prawna lub fizyczna przekaże darowiznę, pieniężną czy rzeczową, to będzie korzystała z preferencji polegających na tym, że będzie można zastosować mnożnik na potrzeby odliczenia od podatku.

Ten mnożnik w przypadku darowizn dokonanych do końca kwietnia będzie wynosił 200 proc. Dla darowizn dokonanych w maju wyniesie 150 proc. W okresie czerwiec-wrzesień wartość podlegająca odliczeniu od dochodu to będzie 100 proc. wartości darowizny.

– Darowizny mogą być teraz dokonywane także przez płatników 19 proc. podatku liniowego, a także przez rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wyjaśnia mec. Paweł Tomczykowski.

Wartość darowizn z uwzględnieniem mnożnika może być uwzględniania w rozliczeniach bieżących, czyli w płaconych zaliczkach. To dotyczy także dochodów z najmy czy dzierżawy. W przypadku płatników VAT mogą oni korzystać z zerowej stawki VAT.

Jeżeli są to darowizny rzeczowe, to została opublikowana lista produktów, których dotyczą wprowadzone ulgi podatkowe.
Odliczać można wartość darowizn przekazanych jeszcze przed wprowadzeniem ustawy o tarczy antykryzysowej.

– Przepisy uprościły też bardzo procedury, dla darowizn finansowych wystarczająca jest dokumentacja w postaci przelewu bankowego – wyjaśnia P.Tomczykowski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.