Złoty bez zmian, niepewność na szerokim rynku

foto: NBP

Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian – PLN nieco odreagował niemniej pozostaje pod lekką presją wynikającą ze spadków na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3034 PLN za euro, 3,7555 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7676 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8882 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,227% w przypadku obligacji 10-letnich.

Na szerokim rynku w centrum uwagi pozostają obecnie dwie kwestie: trudne negocjacje Brexit’owe, które zmierzają w kierunku tzw. „rozwiązania awaryjnego” dot. twardej granicy na irlandzkiej wyspie. Rozmowy utknęły w martwym punkcie, co tylko podbija nerwowość wśród inwestorów. W tle rozgrywa się problem włoskiego budżetu, którego projekt został skrytykowany przez KE. Spread pomiędzy rentownościami długu Niemiec, a Włoch jest najwyższy od 5,5 roku. Dodatkowo giełdy w USA zanotowały kolejną słabą sesje, co skutkuje lekkim układem typu risk-off na szerokim rynku. Lokalnie brak było nowych wydarzeń oraz publikacji, niemniej ostatnia seria słabych wskazań makro sugeruje spodziewane schłodzenie koniunktury. Z drugiej strony wyraźne wait’n’see ze strony RPP skutkuje tym, iż PLN zależy jest głównie od czynników i nastrojów globalnych.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. dynamiki sprzedaży detalicznej za wrzesień. Rynek spodziewa się wskazania w okolicach 7,6% r/r. Ponadto GUS poda dane dot. wyników funduszy inwestycyjnych i TFI w I półroczu 18′. NBP opublikuje natomiast informacje dot. aktywów i pasywów w walutach obcych za wrzesień. Na szerokim rynku uwaga skupia się na porannych danych makro z Chin, które wypadły w najlepszym razie mieszanie – lepsze wskazania inwestycji oraz sprzedaży detalicznej kontrastują ze słabszym PKB za III kw. na poziomie 6,5% (oczek. 6,6%), czyli najniżej od 2009r.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom. Zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN oscylują w lokalnych konsolidacjach – odpowiednio 4,2450-4,3370 PLN oraz 3,6450-3,81 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.