Złoto najdroższe od 9 lat, cena uncji coraz bliżej 1900 USD

Mimo że rajd na rynkach akcji trwa w najlepsze, inwestorzy na globalnych rynkach finansowych nadal utrzymują duże zainteresowanie kupnem złota. Spektakularne zwyżki z bieżącego tygodnia mają swoją kontynuację dzisiaj – w czwartkowy poranek cena złota dotarła już do okolic 1876 USD za uncję. Tym samym, po raz kolejny notowania kruszcu sięgnęły najwyższych poziomów od 2011 r.

Globalni inwestorzy chętnie uzupełniają swój portfel złotem ze względu na chęć dywersyfikacji w obliczu niepewności dotyczącej przyszłości globalnej gospodarki. Liczą oni na analogię z sytuacji w latach 2008-2011. Wtedy notowania złota tąpnęły relatywnie nieznacznie w porównaniu do innych surowców pod koniec 2008 roku, zaś później rozpoczęły widowiskowy rajd w górę, do szczytów wszech czasów w 2011 r.

Rekordowa cena złota wyniosła wtedy 1923 USD za uncję. Obecnie ten poziom wydaje się w zasięgu ręki, zwłaszcza że dobre nastroje na rynku złota utrzymują się, a potrzeba dywersyfikacji portfela powinna nadal ciągnąć notowania kruszcu w górę w średnioterminowej perspektywie.

 

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.