Zbyt łatwo dajemy się nabrać na piramidy finansowe

Według raportu serwisu kapitalni.org ponad połowa Polaków nie interesuje się finansami uznając tę wiedzę za niepotrzebną. Nie interesujemy się ostrzeżeniami KNF, a więc łatwo możemy się dać nabrać na piramidy finansowe, tworzone na podobieństwo Amber Gold.

Według tego samego badania, z połowy 2017 r., aż 63% społeczeństwa nie czuje potrzeby planowania finansowego powyżej jednego miesiąca.

75% Polaków deklaruje jednak iż posiada wiedzę z zakresu gospodarowania budżetem domowym. Statystyczny Polak najczęściej wiedzy o finansach poszukuje korzystając z internetu bądź z porady osób z otoczenia.

Jednak mniej niż 30% badanych może podjąć temat o inwestowaniu pieniędzy, a niecałe 20% zasad systemu emerytalnego czy kwestii podatkowych.

– Cały czas bardzo duże problemy mamy z obliczeniem prostych działań dotyczących chociażby kapitalizacji odsetek od depozytów czy procenta składanego. Trudno również odróżnić nam instytucje finansowe wątpliwego pochodzenia od tych nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Adam Wolski, RDM Wealth Management..

Niestety również bardzo źle wypadamy na tle innych krajów. Według badania przeprowadzonego przez OECD, dotyczącego poziomu świadomości finansowej, spośród 30 krajów świata i 51 tys. ankietowanych osób zajęliśmy ostatnie miejsce. Również ten raport pokazał iż subiektywnie oceniamy nasza wiedzę finansową optymistycznie ale tylko 3 na 10 rodaków cechuje długoterminowa perspektywa myślenia o pieniądzach.

– Nie bójmy się systematycznego kontaktu z instytucjami finansowymi, co pomoże nam zdobywać większą wiedzę z profesjonalnych źródeł nie tylko z internetu i od znajomych – komentuje Adam Wolski.

MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.