Zbankrutowało 18 firm hotelarskich, ale branża inwestuje w nowe hotele [wideo]

foto: wikipedia

W ostatnich siedmiu latach w polskich sądach gospodarczych ogłoszono 18 upadłości firm świadczących usługi hotelarskie. To jednak w zestawieniu z innymi branżami znikomy odsetek. Branża inwestuje w nowe hotele, szczególnie w Warszawie i na Wybrzeżu.

Z danych GUS wynika, że w połowie 2017 r. w Polsce działało 4 064 obiektów hotelowych. Dla porównania w tym samym czasie rok wcześniej było ich 3 468 . W tej grupie większość stanowią hotele, którym przydzielono jakąkolwiek kategorię (tzw. gwiazdki). W połowie minionego roku było ich 2 540, czyli o 3,1 proc. więcej niż w 2016 r. Do drugiej grupy zaliczają się tzw. obiekty bez kategorii, w tym pozostałe hotele, motele, pensjonaty, a także domy gościnne oraz zajazdy. W omawianym okresie działało ich 1 030, czyli o 2,5 proc. więcej niż 2016 r. Łącznie, zgodnie z danymi GUS, w Polsce latem ubiegłego roku działało 10,7 tys. turystycznych obiektów noclegowych. Co to znaczy? Oprócz hoteli, moteli i pensjonatów, są to m.in. kwatery prywatne, domy wczasowe, uzdrowiska, schroniska czy ośrodki kolonijne.

Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, w bazach CEIDG (Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) znajduje się obecnie 8 743 firm zarejestrowanych w kategorii „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania” (PKD 5510Z), licząc również firmy zawieszone i zamknięte. Wszystkich firm zajmujących się noclegami turystycznymi i zakwaterowaniem jest w obu rejestrach ponad 43,5 tys. Obok hoteli są tu również Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 5530Z) – 33 144 firmy, pola kempingowe i namiotowe (PKD 5530Z) – 762 firmy oraz Pozostałe zakwaterowanie (PKD 5590Z) – 1016 firmy.

W podziale na kategorie, w Polsce najwięcej jest hoteli trzygwiazdkowych (1 422, dane na 30 czerwca 2017 r.). Kolejne są hotele dwugwiazdkowe – 666 oraz czterogwiazdkowe – 384. Hoteli, które mają jedną gwiazdkę było 184, a najbardziej luksusowych, pięciogwiazdkowych – 66. Największy udział mierzony liczbą miejsc noclegowych mają hotele trzygwiazdkowe (45,4 proc.), a najmniejszy jednogwiazdkowe (4,9 proc.).

Średnio jeden hotel w Polsce oferuje 95 miejsc noclegowych w 48 pokojach. Największą średnią liczbą miejsc i pokoi dysponują obiekty najwyższej kategorii, odpowiednio 245 miejsc noclegowych i 125 pokoi, a najniższą dwugwiazdkowe, odpowiednio 64 i 31.

-Dobra koniunktura gospodarcza skłania inwestorów do inwestycji w nowe obiekty hotelowe. W ciągu najbliższych lat, sama Warszawa ma się wzbogacić o 20 nowych obiektów dysponujących liczbą ok. 5 tys. pokoi hotelowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. – Boom dotyczy również innych miast. W niektórych lokalizacjach np. na Wybrzeżu, liczba miejsc noclegowych ma się zwiększyć nawet o 50 proc.

Wraz z rozwojem branży i inwestycjami rośnie też jej zadłużenie. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor zadłużenie kredytowe i pozakredytowe firm hotelarskich w Polsce po I kw. 2018 r. wyniosło ponad 970 mln zł. Ponad 90 proc. tej sumy stanowiły przeterminowane zobowiązania kredytowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.