Zbankrutowało 18 firm hotelarskich, ale branża inwestuje w nowe hotele [wideo]

foto: wikipedia

W ostatnich siedmiu latach w polskich sądach gospodarczych ogłoszono 18 upadłości firm świadczących usługi hotelarskie. To jednak w zestawieniu z innymi branżami znikomy odsetek. Branża inwestuje w nowe hotele, szczególnie w Warszawie i na Wybrzeżu.

Z danych GUS wynika, że w połowie 2017 r. w Polsce działało 4 064 obiektów hotelowych. Dla porównania w tym samym czasie rok wcześniej było ich 3 468 . W tej grupie większość stanowią hotele, którym przydzielono jakąkolwiek kategorię (tzw. gwiazdki). W połowie minionego roku było ich 2 540, czyli o 3,1 proc. więcej niż w 2016 r. Do drugiej grupy zaliczają się tzw. obiekty bez kategorii, w tym pozostałe hotele, motele, pensjonaty, a także domy gościnne oraz zajazdy. W omawianym okresie działało ich 1 030, czyli o 2,5 proc. więcej niż 2016 r. Łącznie, zgodnie z danymi GUS, w Polsce latem ubiegłego roku działało 10,7 tys. turystycznych obiektów noclegowych. Co to znaczy? Oprócz hoteli, moteli i pensjonatów, są to m.in. kwatery prywatne, domy wczasowe, uzdrowiska, schroniska czy ośrodki kolonijne.

Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, w bazach CEIDG (Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) znajduje się obecnie 8 743 firm zarejestrowanych w kategorii „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania” (PKD 5510Z), licząc również firmy zawieszone i zamknięte. Wszystkich firm zajmujących się noclegami turystycznymi i zakwaterowaniem jest w obu rejestrach ponad 43,5 tys. Obok hoteli są tu również Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 5530Z) – 33 144 firmy, pola kempingowe i namiotowe (PKD 5530Z) – 762 firmy oraz Pozostałe zakwaterowanie (PKD 5590Z) – 1016 firmy.

W podziale na kategorie, w Polsce najwięcej jest hoteli trzygwiazdkowych (1 422, dane na 30 czerwca 2017 r.). Kolejne są hotele dwugwiazdkowe – 666 oraz czterogwiazdkowe – 384. Hoteli, które mają jedną gwiazdkę było 184, a najbardziej luksusowych, pięciogwiazdkowych – 66. Największy udział mierzony liczbą miejsc noclegowych mają hotele trzygwiazdkowe (45,4 proc.), a najmniejszy jednogwiazdkowe (4,9 proc.).

Średnio jeden hotel w Polsce oferuje 95 miejsc noclegowych w 48 pokojach. Największą średnią liczbą miejsc i pokoi dysponują obiekty najwyższej kategorii, odpowiednio 245 miejsc noclegowych i 125 pokoi, a najniższą dwugwiazdkowe, odpowiednio 64 i 31.

-Dobra koniunktura gospodarcza skłania inwestorów do inwestycji w nowe obiekty hotelowe. W ciągu najbliższych lat, sama Warszawa ma się wzbogacić o 20 nowych obiektów dysponujących liczbą ok. 5 tys. pokoi hotelowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. – Boom dotyczy również innych miast. W niektórych lokalizacjach np. na Wybrzeżu, liczba miejsc noclegowych ma się zwiększyć nawet o 50 proc.

Wraz z rozwojem branży i inwestycjami rośnie też jej zadłużenie. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor zadłużenie kredytowe i pozakredytowe firm hotelarskich w Polsce po I kw. 2018 r. wyniosło ponad 970 mln zł. Ponad 90 proc. tej sumy stanowiły przeterminowane zobowiązania kredytowe.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.